Projekt ustawy budżetowej trafił do konsultacji, a niebawem powinna zająć się nim Rada Dialogu Społecznego. Jednym z punktów w dyskusji, który z pewnością wzbudzi wiele emocji, będzie ten dotyczący przyszłorocznej waloryzacji w sferze publicznej. Rządowa propozycja zakładająca wzrost uposażeń na poziomie 7,8 proc. – jak mówią mundurowi – jest „oderwana od rzeczywistości”.
(………………..)
Dokument przyjęty pod koniec sierpnia przez Radę Ministrów trafił już do Rady Dialogu Społecznego, a tym samym w ręce m.in. mundurowych związków zawodowych, które będą mogły przedstawić swoje uwagi i zastrzeżenia. Czy jest szansa na zmianę kursu obranego przez Ministerstwo Finansów i zwiększenie wskaźnika waloryzacji? Jak na razie wolę ewentualnej zmiany trudno odnaleźć w publicznych wypowiedziach przedstawicieli resortu finansów. Jego szefowa, Magdalena Rzeczkowska, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, odnosząc się do toczących się negocjacji ze stroną społeczną powiedziała, że propozycja złożona przez rząd powiązana jest z innymi działaniami, które sprawić mają, że „więcej pieniędzy zostaje w kieszeniach podatników”.
Zgodnie z projektem budżetu, a dokładniej rzecz biorąc art. 9 ust. 1 pkt. 2 lit. d, kwota bazowa przewidziana dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy ma wynieść 1 740,64 zł (w 2022 roku jest to 1614,19 zł). Proponowany 7,8 proc. wzrost wpłynie zatem na zwiększenie stawek uposażenia zasadniczego na konkretnych grupach zaszeregowania.
Więcej: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/policja/78-proc-czyli-ile-policyjna-waloryzacja-w-liczbach