„Strumień pieniędzy” dla służb, czyli MSWiA zdradza priorytety modernizacji

ilustracja

Resort spraw wewnętrznych i administracji zakończył pracę nad wyczekiwanym już od ponad roku nowym programem modernizacji dla podległych mu służb mundurowych. Jego priorytetowe założenia zaprezentowano podczas zorganizowanej w środę konferencji. Na liście znajdziemy zwiększenia liczby etatów, inwestycje w szkolnictwo czy ochronę granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Jak podkreślił minister Mariusz Kamiński, MSWiA ma „konkretną wizję rozwoju formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo” Polaków. 

O programie, którego szczegóły zdradziło dzisiaj Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wiedzieliśmy jeszcze do niedawna naprawdę niewiele. Uchylenie rąbka tajemnicy na temat planów resortu wymuszone zostało niejako przez zaogniającą się sytuację w formacjach, które traciły cierpliwość nie otrzymując odpowiedzi przede wszystkim na jedno pytanie: czy i jakie MSWiA zaplanowało dla nich podwyżki. W efekcie spotkań i negocjacji prowadzonych na linii MSWiA-związkowcy dowiedzieliśmy się więc, że na modernizację na lata 2022-2025 przeznaczonych zostanie ponad 10 mld złotych. Środki te rozdysponowane zostaną między Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa. Część tej kwoty, i to całkiem spora, przeznaczona została na podwyżki i etaty – 5,7 mld złotych (a reszta na inwestycje i wyposażenie – 4,4 mld złotych). Co do tego mundurowi od czasu zakończenia negocjacji mieli jednak pewność, gdyż zapisane zostały one w kończącym rozmowy porozumieniu. Wynagrodzenia funkcjonariuszy, zgodnie z ustaleniami, wzrosną od stycznia 2022 roku przeciętnie o 677 złotych brutto wraz z nagrodą roczną. Kwota ta zakłada również 4,4-proc. waloryzację uposażeń, przewidzianą na przyszły rok.

W połowie października Władysław Budzeń, dyrektor Departamentu Budżetu MSWiA zapowiedział, że prace nad nową ustawą modernizacyjną są prawie zakończone, a projekt do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trafić miał do końca tygodnia. Resort zaliczył więc parę dni opóźnienia (nie licząc oczywiście tego rocznego, gdyż program ruszyć miał w styczniu 2021 roku, oraz tegorocznych zapowiedzi, że ustawę zobaczymy jeszcze we wrześniu…), ale udało my się wreszcie zrobić pierwszy krok na legislacyjnej drodze, którą czeka dokument. Jak już wiemy, ustawa została zgłoszona i trwają konsultacje międzyresortowe. minister Kamiński podczas konferencji podkreślił, że ustawa musi zostać uchwalona do końca roku i zapewnił, że tak się właśnie stanie.

„Absolutne priorytety”

Największy modernizacyjny „strumień pieniędzy”, jak to ujął szef MSWiA, popłynie oczywiście w kierunku polskiej policji, jako największej formacji. Będzie to ok. 6,5 mld złotych. Jednym z priorytetów w przypadku tej formacji będzie jej wzmocnienie etatowe. W ciągu czterech lat ich liczba zwiększyć ma się o ok. 7,5 tys., co oznacza, że po tym czasie będzie ona liczyła ponad 110 tys. policjantów. Choć część etatów pochłonie powstające Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, czyli 1800, to najwięcej przeznaczonych jest do prowadzenia działań prewencyjnych – 5,6 tys. Chodzi o to, jak tłumaczył komendant główny policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, by więcej patroli pojawiło się na ulicach miast i wsi. Co ważne, ponad 2 tysiące nowych funkcjonariuszy służbę będzie pełnić w posterunkach. W planach KGP jest bowiem takie rozmieszczenie sił, by każda z takich jednostek miała „na stanie” osiem etatów. Szef policji zapowiedział również plan stworzenia czy odtworzenia, w ramach nowego programu modernizacji, 250 nowych posterunków.

To jednak nie koniec bardzo ważnych z perspektywy rozwoju formacji zmian, o których jej kierownictwo mówi już od jakiegoś czasu. Chodzi dokładnie a małą rewolucję, jeśli chodzi o policyjne szkolnictwo, które – jak podkreślił komendant Szymczyk – wymaga doinwestowania i rozbudowy. W ciągu tych czterech modernizacyjnych lat powstać ma w związku z tym nowa szkoła policji w Lublinie, dojdzie także do rozbudowy szkoły w Katowicach o blisko 500 miejsc szkoleniowych. Pozwoli to m.in. na wydłużenie trwania szkolenia podstawowego, zintensyfikowanie szkolenia policjantów oraz odciążenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, która ma z czasem skupić się na kursach oficerskich. Szczytno czeka również rozbudowa o ok. 300 miejsc szkoleniowych…………………………………………….. . 

 

źródło: Nowy program modernizacji służb

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT