Problemem w Polsce nie jest narastający faszyzm, jak chcą to widzieć niektórzy. Uważam, że to absolutnie fałszywa diagnoza. Mamy po prostu do czynienia ze środowiskiem, które ma skłonność do przemocy i szuka kostiumów czy masek, które są dla nich najwygodniejsze.
Szef MSW twierdzi, że udało się zmienić sposób postrzegania przestępstw na tle rasistowskim. Działania policyjne wymierzone w środowiska ekstremistyczne będą dalej intensywne i przyniosą efekty. Bartłomiej Sienkiewicz twierdzi, że grupy nacjonalistyczne to bardzo specyficzne środowisko, w którym solidarność jest o wiele mocniejsza niż w przypadku zwykłych bandytów. Ich „wewnętrzny kodeks” znacznie utrudnia pracę organów ścigania, jednak szef MSW jest przekonany, że działania policji przyniosą wymierny skutek. Bartłomiej Sienkiewicz podkreśla, że narasta zjawisko opanowywania całych osiedli przez młodych ludzi ze skłonnością do przemocy, posługujących się jakąś formą ideologii. Konieczne jest wyraźne przeciwstawienie się tej sytuacji. „Problemem w Polsce nie jest narastający faszyzm, jak chcą to widzieć niektórzy. Uważam, że to absolutnie fałszywa diagnoza. Mamy po prostu do czynienia ze środowiskiem, które ma skłonność do przemocy i szuka kostiumów czy masek, które są dla nich najwygodniejsze. Jednym z tych kostiumów może być ruch narodowy, innymi – ruch skinheadów czy kibolstwo” – twierdzi Minister Spraw Wewnętrznych.
Bartłomiej Sienkiewicz odnosi się również do planowanej reformy służb specjalnych. Ten sektor nie jest dobrym miejscem na gruntowne rewolucje. Konieczne jest za to sprecyzowanie kompetencji ABW i policji oraz ustalenie zasad nadzoru i koordynacji. Szef MSW pozytywnie ocenia również pracę Centralnego Biura Antykorupcyjnego, uważa, że prewencyjne działania tej jednostki bardzo dobrze przysłużyły się Polsce.
Na pytanie o powody odwołania byłego zastępcy Komendanta Głównego Policji Arkadiusza Letkiewicza, Bartłomiej Sienkiewicz odpowiada, że przyczyną dymisji było niezadowolenie z wyników prac nadzorowanego przez niego pionu. Minister natomiast pozytywnie ocenia pracę Komendanta Głównego Policji Marka Działoszyńskiego „Generał uruchomił proces przebudowy Komendy Głównej. Sześć biur zlikwidowanych, zmieniona jest struktura komendy i CBŚ. To rewolucja, która niesie pewne koszty. Dzień po dniu z podziwem obserwuję dzielność generała Działoszyńskiego, który te koszty bierze na siebie”
Pytany o efekty pracy pełnomocniczki ds. równego traktowania w służbach, szef MSW opowiada „Są pierwsze zgłoszenia. Jedna sprawa została rozwiązana, chodziło o reformę Straży Granicznej i zwalnianie kobiet oficerów. Było podejrzenie, że część nie dostała nowej pracy ze względu nie na dorobek, ale na płeć.” Bartłomiej Sienkiewicz zapowiada także wdrożenie odpowiednich badań w służbach, które pomogą ustalić czy zjawisko nierówności wymaga dodatkowych środków.
źródło ZG