Bzdury o emeryturach mundurowych

W dzisiejszej audycji „Poranek w TOK.FM” red. Paradowska i jej goście – szefowie klubów parlamentarnych PO i PSL udowodnili, że ich wiedza na temat służb mundurowych jest znikoma. Dotyczy to także prowadzącej audycję.

Gościem Janiny Paradowskiej w pierwszej części audycji był poseł Jan Bury – przewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL, zaś w drugiej części wystąpił poseł Rafał Grupiński – przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO. Tematem głównym rozmów było wczorajsze spotkanie u prezydenta. Obydwaj posłowie starannie unikali jakichkolwiek konkretów, co było o tyle łatwe, że na spotkaniu u prezydenta konkretów nie znaleźli nawet bardzo przyjaźnie nastawieni dziennikarze. Dzisiaj nawet Gazeta Wyborcza napisała, że spotkanie odbyło się po to, żeby prezydent mógł w miarę łagodnie poinformować społeczeństwo, że nie zgodzi się na referendum.  Nie zwrócilibyśmy uwagi na tę audycję, gdyby prowadząca nie poruszyła tematu emerytur mundurowych.

Oto zapis fragmentu rozmowy na ten temat z posłem Janem Burym (PSL):

Janina Paradowska – Dzisiaj mam opinię policjantów na temat systemu emerytur mundurowych. Odrzucają porozumienie. No to jak będziemy konsultować? – Policyjny związek nie godzi się na propozycje rządu dotyczące nabywania uprawnień emerytalnych. A wy popieracie?
Jan Bury – Rozmawiajmy z nimi też.
J. Paradowska – no, ale ile można rozmawiać? 2 lata?
J. Bury – związek policjantów to nie jest cała reprezentacja policjantów. Jeszcze są mundurowe służby inne też. My popieramy ten projekt, bo ja uważam, że tylko bogate państwo stać na to, żeby wysyłać na emeryturę w wieku lat czterdziestu dojrzałego psychicznie, fizycznie mężczyznę, czy kobietę świetnie wyszkolonego i właśnie wtedy państwo oddaje go do systemu emerytalnego. My popieramy ten projekt, bo Polski nie stać dzisiaj na fundowanie w wieku lat czterdziestu emerytur i rent nawet służbom mundurowym.
J. Paradowska – Czyli nie byłby pan zwolennikiem tego, żeby ten projekt jeszcze łagodzić?
J. Bury – ja Pani redaktor uważam, że dzisiaj służby mundurowe mają bardzo daleko idące przywileje. My nie zabieramy tym, którzy mają nabyte prawa i ci którzy wchodzą do służby mają nowe zasady i wiedzą na jakich zasadach do pracy przychodzą. Z tego co ja wiem, to do policji, do straży pożarnej, do służby więziennej, do służby celnej, raczej jest nadmiar chętnych niż ich brak.
J. Paradowska – czyli tutaj można liczyć na zgodę w koalicji.
J. Bury – oczywiście.

W tym miejscu zamieszczamy list do posła Jana Burego, jaki wystosował dzisiaj przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda.

Warszawa, dnia 9.02.2012 r.

Przewodniczący Klubu

Parlamentarnego PSL
Pan Jan BURY

W nawiązaniu do Pana wypowiedzi w radiu TOK FM w dniu dzisiejszym w dyskusji z Panią redaktor J. Paradowską, zdziwiony jestem Pana niewiedzą w sprawie projektu zmiany ustawy emerytalnej służb mundurowych, do których zaliczył Pan również służbę celną.
Proponuję lekturę projektu z dnia 10 stycznia 2012 roku, projektu, który dokładnie określa warunki emerytalne dla żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy SG, PSP, SW, Agencji Wywiadu i Kontrwywiadu, ABW, BOR i CBA.
Z poważaniem

Przewodniczący
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
(-) Antoni DUDA

Kolejny gość Janiny Paradowskiej, poseł Rafał Grupiński na pytania dotyczące służb mundurowych odpowiadał następująco:

J. Paradowska – a te mundurowe emerytury, które są kwestionowane przez związki zawodowe policjantów mimo tych aksamitnych warunków, jakie zaproponowano w projekcie?
R. Grupiński – moim zdaniem to jest też trudny projekt, bo on będzie przeprowadzany w kwestii tych grup zawodowych, które są bardzo dobrze zorganizowane przez związki zawodowe, to jest zawsze trudniej…
J. Paradowska – no i mają EURO…
R. Grupiński – tak, jeżeli jednak patrzymy na to z punktu widzenia obywateli, jeśli wydłużamy znacznie wiek przechodzenia na emeryturę kobiet, to my nie możemy dla młodych mężczyzn w mundurach utrzymywać jakichś extra przywilejów, to znaczy; tu społeczeństwo powinno być solidarne i tutaj także służby mundurowe, a szczególnie związki zawodowe w służbach mundurowych powinny się też kierować, nie interesem wyłącznie własnej grupy, tylko solidarnością społeczną. Czyli tym hasłem, które przyświeca przecież jednemu ze związków mundurowych.
J. Paradowska – tylko, że to się bardzo trudno realizuje..
R. Grupiński – to prawda, ale myślę i mam taką nadzieję, że jednak trwające jednak jeszcze od czasu wicepremiera Schetyny, który prowadził pierwsze negocjacje ze związkami mundurowymi, że już czas…
J. Paradowska – tak, ale projekt Schetyny mi się bardziej podobał, bo ten uważam za zbyt łagodny. Trudno
R. Grupiński – ale przyjmijmy ten łagodny… Ja uważam, że to byłby dobry prognostyk dla wszystkich, bo też ci, którym się zwiększa obciążenia, albo na przykład ma się zamiar wydłużyć czas pracy, to wszyscy ci ludzie muszą mieć poczucie, że musimy być w tym solidarni.
Są też pomysły takie, żeby przywileje, które mają na przykład górnicy, dotyczyły jednak tych, którzy przepracowali jakiś czas na dole. To znaczy tych, którzy rzeczywiście ciężko pracowali a nie na przykład też całej administracji kopalnianej. Tu ileś rzeczy powinno zostać zmienionych tak, aby przywileje były, ale tam, gdzie one rzeczywiście należą się za bardzo ciężką pracę.

Tutaj zamieszczamy kolejny list przewodniczącego ZG NSZZ Policjantów tym razem skierowany do red. Janiny Paradowskiej.

Warszawa, dnia 9.02.2012 r.

Pani Janina Paradowska

Zdziwiony jestem Pani skąpą wiedzą na temat systemu emerytalnego służb mundurowych a szczególnie projektem nowych rozwiązań na temat których dyskusja trwała ponad rok pod przewodnictwem ministra M. Boniego.
NSZZ Policjantów nie kwestionuje zmiany i wydłużenia okresu służby do nabycia pierwszych uprawnień, a jedynie kwestionuje niepoprawny legislacyjnie, niespójny projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy, o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (…) oraz ich rodzin, przekazany do konsultacji w dniu 10 stycznia 2012 roku.
Projekt ten, jak wiele innych projektów np. ACTA, idealnie wpisuje się w bałagan legislacyjny panujący od dłuższego czasu w RCL.
Wynegocjowane warunki zmiany ustawy w rzeczywistości nie dotyczą tylko nowych funkcjonariuszy, żołnierzy, którzy przyjdą do służby po 1.01.2013 roku, ale również obecnie pełniących służbę, a szczególnie rozdział dotyczący orzecznictwa inwalidzkiego nabytego w służbie, jak również rent rodzinnych po poległych policjantach i żołnierzach.
Proponuje Pani redaktor zapoznać się dokładnie z projektem zmiany ustawy, a nie opierać się tylko na artykułach prasowych, gdzie redaktorzy często mylą pojęcia lex specialis ustawy emerytalnej.

Z poważaniem
Przewodniczący
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
(-) Antoni DUDA

W kontekście założeń reformy emerytalnej, mało krzepiąca jest perspektywa, że aksamitne spojrzenia niektórych dziennikarzy będziemy oglądać na antenie do 67 roku życia.

Cytaty pochodzą z audycji radia TOK.FM.

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT