Dzisiaj spotkanie w MSW

Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki spotka się dzisiaj ze związkami zawodowymi Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej w sprawie ewentualnych podwyżek uposażeń. Szef MSW przedstawi wnioski z analizy budżetów podległych mu służb.

Przed spotkaniem w mediach zaprezentowano wypowiedzi ministra Jacka Cichockiego , że wnioski płynące z analizy tych budżetów „nie są bardzo obiecujące”. Minister obiecał, że podczas prac nad budżetem na rok 2013 będzie postulował podwyżkę po 300 zł dla funkcjonariuszy pozostałych służb podległych MSW.

Podwyżki, mniej więcej po 300 zł brutto, od 1 lipca 2012 roku dla policjantów i żołnierzy zapowiedział podczas expose premier Donald Tusk. To wywołało protest m.in. przedstawicieli pozostałych formacji podległych MSW.

Związkowcy pozostałych służb mundurowych uważają, że przyznanie podwyżki policjantom, jako jedynej ze służb podległych MSW, jest nieodpowiedzialne i ma na celu skłócenie służb. W związku z tym 19 grudnia Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, zrzeszająca związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa, powołała ogólnopolski komitet protestacyjny.

Przed świętami Bożego Narodzenia – na znak protestu – oflagowane zostały jednostki i posterunki poszczególnych formacji. 5 stycznia w wielu miejscach w kraju w samo południe na kilka minut włączono syreny i sygnalizację świetlną w pojazdach służbowych. 10 stycznia funkcjonariusze SG przeprowadzili tzw. strajk włoski na lotnisku w Warszawie oraz na przejściach granicznych z Ukrainą w Dorohusku i w Medyce. 12 stycznia w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, miastach – organizatorach Euro 2012 – odbyły się pikiety, w których udział wzięło łącznie ponad 10 tysięcy mundurowych.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zapowiada, że jeśli te działania nie przyniosą oczekiwanego efektu zapadną decyzje o dalszych formach protestu. Akcje protestacyjne służb mundurowych w specjalnej uchwale poparli związkowi celnicy.

Przepisy zabraniają funkcjonariuszom służb mundurowych strajkowania. Mogą jednak oni podejmować akcje protestacyjne w innych formach, np. oflagować komendy i posterunki, prowadzić tzw. strajk włoski czy też uczestniczyć w pikietach i manifestacjach.

Źródło: ZG NZSZP

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT