Jak dorabiają do pensji brytyjscy policjanci?

Ponad 23 tys. zawodowych policjantów w Anglii i Walii ma drugą pracę. Jest to ponad 10 proc. ogółu policjantów – podaje tygodnik „Mail on Sunday”. Stawia to na porządku dziennym pytanie o możliwy konflikt interesów.

 

 

Wśród wykonywanych prac gazeta wymienia: kursy samoobrony, sprzedawanie lodów, instruktaż jazdy na nartach, noszenie trumien. W jednym przypadku specjalista od terroryzmu dorabiał jako wikary, a w innym – jako medium spirytystyczne. Przełożeni zwykle udzielają zgody na dodatkową pracę zarobkową, jeśli nie stawia to policjanta w sytuacji konfliktu interesów, ale dane sugerują, że kontrola może nie być wystarczająco ścisła. Według policyjnego inspektoratu (Her Majesty’s Inspectorate of Constabulary) 23 043 policjantów miało dodatkową pracę na ogólną liczbę 201 575 policjantów w Anglii i Walii na koniec maja 2012 roku. To o 19 proc. więcej w porównaniu z marcem 2011 roku, gdy takich policjantów było 19 329.

W ciągu dziewięciu miesięcy do końca maja br. inspektorat wszczął 154 dochodzenia ws. dodatkowych prac wykonywanych przez funkcjonariuszy policji, co dawało średnią 17 dochodzeń miesięcznie. 10 policjantów zostało zwolnionych dyscyplinarnie lub podało się do dymisji, a 65 otrzymało upomnienie. W poprzednim roku takich dochodzeń było 82. Dane te sugerują, że problem konfliktu interesów między pracą w policji i pracą poza nią rośnie. Dziennikarskie śledztwo ustaliło, że kierownictwo policji nie zawsze szczegółowo sprawdza, czy firma, dla której funkcjonariusz policji pracuje prywatnie, nie świadczy usług policji.

„Niepokoi mnie to, że siatka dyżurów policjantów może być ustalana pod kątem ich obowiązków wobec innego pracodawcy, a nie z punktu widzenia potrzeb społecznych” – powiedział konserwatywny poseł Mark Reckless.

W 2013 roku resort spraw wewnętrznych ma przedstawić propozycje szczegółowego uregulowania tej kwestii.

Komisja spraw wewnętrznych Izby Gmin w najbliższym roku przeprowadzi dochodzenie ws. policji, m.in. w reakcji na doniesienia, że policja tuszowała własne nadużycia i niekompetencję podczas dochodzenia ws. śmierci 96 kibiców Liverpoolu na stadionie Hillsborough w Sheffield w 1989 r.

Ostatnio ujawniono też, że policja „ustawiała” materiał dowodowy przeciwko konserwatywnemu posłowi Andrew Mitchellowi, który odpowiadał za dyscyplinę w klubie parlamentarnym torysów.

Poziom pensji policjanta wstępującego do służby nie jest centralnie uregulowany, ale średnio wynosi 22 680 funtów rocznie. Po ukończeniu przeszkolenia rośnie do 25 317 funtów. Policjant z kilkuletnim doświadczeniem w stopniu sierżanta zarabia 35-40 tys. funtów rocznie, inspektor ok. 49-52 tys., a główny inspektor ok. 51-54 tys. funtów.

 

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/671167,bytyjscy-policjanci-dorabiaja-wykonujac-chaltury.html

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT