KGP chce rejestracji policyjnych interwencji!

KGP wnioskuje, aby wszystkie akcje i interwencje policyjne – także te dotyczące np. przemocy domowej – były rejestrowane. Miałoby się to odbywać przy użyciu minikamer, w które zostaliby wyposażeni funkcjonariusze. Propozycje takiego rozwiązania przedstawione zostały MSW.

 

Zdaniem Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego – rejestrowanie miałoby pomagać funkcjonariuszom w sytuacjach spornych, w których są oskarżani o przekraczanie uprawnień podczas interwencji. „Policjanci mogą być i są permanentnie nagrywani przez obywateli, w tej sytuacji zrozumiałe jest, iż powinni dysponować własnym, niezależnym materiałem – tak, by móc go wykorzystać np. w postępowaniach skargowych” – zaznaczył komendant.

Często zdarza się, że podczas policyjnej akcji nie ma świadków, jest tylko funkcjonariusz i osoba, wobec której taka interwencja jest podejmowana. Nie ma obiektywnego, niezależnego materiału, który broniłby funkcjonariusza. Co gorsza, zdarzają się przypadki, że policjanci sami próbują rejestrować takie zdarzenia, np. na swój telefon, dla własnego bezpieczeństwa.

Zgodnie z prawem, funkcjonariusze mają możliwość rejestracji przeprowadzanych przez siebie czynności w miejscu publicznym lub w sytuacji, gdy zostanie to wcześniej zgłoszone i włączone – w ramach Kodeksu postępowania karnego – do protokołu np. z zatrzymania.

Policja musi mieć podstawę prawną do podejmowania takich działań w przestrzeni prywatnej. Na razie jest taka możliwość jedynie w sytuacji nagrywania czynności procesowej, a przecież interwencje policyjne nie zawsze noszą taki charakter”. Ponieważ szef policji nie ma możliwości samodzielnego zgłaszania inicjatywy legislacyjnej, wystąpił w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych.

W kamery wyposażona jest już m.in. partia paralizatorów, które trafiły do funkcjonariuszy. Od momentu, kiedy paralizator zostaje odbezpieczony, rejestrowana jest cała interwencja policjanta. KGP chce, by tego typu sprzęt miał każdy policyjny patrol interwencyjny.

 

źródło: http://www.policja.pl/

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT