Opolscy policjanci idą na zwolnienia lekarskie. Coraz trudniejsza sytuacja w komendach policji w całym regionie

ilustracja

Zaostrza się protest mundurowych w całym kraju. Na zwolnieniu lekarskim są też policjanci z opolskiego garnizonu. Przełożeni dwoją się i troją, by zapewnić ciągłość służby i bezpieczeństwo na ulicach.

Z 2,5-tysięcznego opolskiego garnizonu, we wtorek na zwolnieniach lekarskich przebywało blisko 700 policjantów. To 27 procent funkcjonariuszy. Nie są wliczone w to zwolnienia, które jeszcze nie dotarły do działu kadr. Jest na to siedem dni.

Policja nie wskazuje dokładnie jednostek, w których są największe braki – chodzi tu o względy bezpieczeństwa. Wiemy, że w poniedziałek z 57 funkcjonariuszy opolskiej drogówki aż 30 przebywało na zwolnieniu lekarskim. Ciężka sytuacja jest też w kędzierzyńsko-kozielskiej komendzie, gdzie brakuje około 40 procent funkcjonariuszy.

Wcale nie jestem zadowolony z tego, że aż tylu policjantów jest na zwolnieniach – mówi aspirant sztabowy Benedykt Nowak, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Opolu. – Jestem wręcz zasmucony, że tak wielu z nas ma kłopoty ze zdrowiem, że funkcjonariusze są przepracowani i zawaleni obowiązkami, co odbija się na ich kondycji.

We wtorek w Łodzi Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, życzył policjantom szybkiego powrotu do zdrowia i zaznaczył, że nie jest to złośliwość z jego strony, ale wyraz troski. Zapewnił też, że rząd wychodzi naprzeciw policjantom i proponuje od 1 stycznia 2019, w ramach programu modernizacyjnego, po 309 zł podwyżki dla każdego funkcjonariusza. Od 1 lipca policjanci mają dostać dodatkowe 250 zł oraz 100 procent płatnych nadgodzin. Policyjne związki domagają się natomiast 650 zł podwyżki i to już od 1 stycznia 2019. – Od wielu lat nasze uposażenia nie są waloryzowane dlatego domagamy się takiej kwoty i to od nowego roku – mówi Benedykt Nowak. – Rząd chwali się cały czas, że sytuacja budżetu jest znakomita, że są pieniądze z VAT-u i innych podatków, to niech się nimi z nami podzieli. Policjanci protestują od 10 lipca, kiedy to tam gdzie to możliwe, nie wypisują mandatów, tylko pouczają, w sierpniu zorganizowali w Warszawie wielką manifestację, teraz w ramach akcji protestacyjnej idą na zwolnienia lekarskie.

 

Czytaj więcej: https://nto.pl/opolscy-policjanci-ida-na-zwolnienia-lekarskie-coraz-trudniejsza-sytuacja-w-komendach-policji-w-calym-regionie/ar/13644933

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Benedykt Nowak
przewodniczący
tel. 77 4223303

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT