Policjanci masowo odejdą na emerytury? „Jest taka obawa”

Tomasz Krzemieński

 

 

 

 

Rządowy projekt emerytalny może wywołać reakcję w postaci zgłoszenia się na komisję lekarską i chęci skorzystania z zagwarantowanych uprawnień – powiedział w radiowej Jedynce Tomasz Krzemieński, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Jak informował „Dziennik Gazeta Prawna”, nowy plan rządu odbiera policyjnym rencistom prawo do wyższej emerytury. Może to sprawić, że ludzie, którzy już maja prawa emerytalne, natychmiast odejdą ze służby.

Tomasz Krzemiński przyznaje, że taka obawa istnieje. – Zgodnie z projektem ustawy dotychczasowe uprawnienia zachowają osoby, które skorzystają z nich do końca bieżącego roku – wyjaśnia gość radiowej Jedynki. Jego zdaniem po 1 stycznia 2014 roku, będzie trudniej o uzyskanie renty. Dodatkowo projekt przewiduje też, że nie będzie możliwości łączenia emerytury z rentą – podwyższenia jej o dodatkowe procenty z tytułu uszczerbku na zdrowiu.

W tej chwili co trzeci mundurowy ma prawa do emerytury. Może na nią przejść po 15 latach służby. Nie oznacza jednak, że każdy policjant z tego prawa skorzysta. – Nawet wobec osób, które nabyły prawa emerytalne podstawa wymiary emerytury wynosi 40 procent, czyli otrzymywałby 1200 zł emerytury. Nie jest to kwota, która zwala na kolana – powiedział Krzemiński

Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów wyjaśnił, że nie ma rencistów w szeregach policji. Chodzi jedynie o osoby, które już odeszły ze służby i na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej otrzymują dodatkowe procenty do podstawy swojej emerytury.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Grzesiowskiego z Tomaszem Krzemieńskim, wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego NSZZ Policjantów pod poniższym linkiem:

http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/819264,Policjanci-masowo-odejda-na-emerytury-Jest-taka-obawa


Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT