Policjanci masowo pójdą na L4, a kto ochroni szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach?

ilustracjaGdy opadły już emocje po wielkiej manifestacji służb mundurowych w Warszawie i okazało się, że nie zrobiło to większego wrażenia na MSWiA, policjanci zapowiadają bardziej radykalne kroki. – Miarka już się przebrała. Ciekawe, co zrobi resort, kiedy nas zabraknie? – pytają. W planach jest masowe pójście na zwolnienia lekarskie.

 

Wielka manifestacja służb mundurowych w Warszawie nie zakończyła ogólnopolskiego protestu. Policjanci, a także strażacy, strażnicy graniczni czy funkcjonariusze Służby Więziennej pokazali w stolicy, że potrafią się zjednoczyć i wspólnie mówić o problemach w swoich formacjach.

Do Warszawy pojechało 30 tysięcy mundurowych, w tym aż 3 tysiące z województwa śląskiego. Była to największa tego typu manifestacja w historii naszego kraju, mówi Rafał Jankowski.

– To jeden z etapów protestu, a nie finał. Akcja zakończy się w chwili podpisania porozumienia z MSWiA – podkreśla Rafał Jankowski, przewodniczący zarządu głównego NSZZ Policjantów. O tym, jakie będą następne kroki, związkowcy mają wkrótce poinformować.

Tymczasem rozgoryczenie wśród policjantów jest tak duże, że możliwe są bardzo radykalne rozwiązania.

– Dochodzą do nas sygnały, że policjanci chcą masowo iść na zwolnienia lekarskie lub honorowo oddawać krew. W tej chwili nie jest to jednak jeden z etapów ogólnopolskiego protestu służb mundurowych, tylko oddolna inicjatywa funkcjonariuszy – zaznacza Maciej Dziergas, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów. – Funkcjonariusze są sfrustrowani ze względu na dezinformację ze strony MSWiA. My mówimy, że coś jest białe, a resort odpowiada, że jednak czarne. Prosty przykład: wiceminister Jarosław Zieliński mówi, że nie protestowaliśmy, gdy rządziła koalicja PO – PSL, tymczasem sam rozmawiał z nami w miasteczku protestacyjnym. Mało tego, obiecał rozwiązania, które nie zostały zrealizowane. Nie zgadzamy się na to, by wciskać ciemnotę środowisku policyjnemu – podkreśla Maciej Dziergas wiceprzewodniczący z Katowic.

Masowe zwolnienia lekarskie dla policjantów mogą być szczególnie odczuwalne 1 i 11 listopada, a także podczas grudniowego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. MSWiA wciąż utrzymuje natomiast, że robi wszystko, by udało się pogodzić postulaty oraz możliwości budżetowe.

Pozytywy? Z naszych informacji wynika, że zmniejszyła się liczba wakatów w garnizonie śląskim. Na 1 października brakowało 426 policjantów, a nie jak wcześniej ponad pół tysiąca.

– Ciemniejsza strona to brak opracowanego modelu, dzięki któremu doświadczeni funkcjonariusze chcieliby zostać w służbie, migracje z policji do Służby Ochrony Państwa lub wojska czy też rezygnacje policjantów na etapie kursu podstawowego albo tuż po jego zakończeniu – wskazuje Dziergas.

Patryk Drabek, Dziennik Zachodni

 

źródło: https://plus.dziennikzachodni.pl/policjanci-masowo-pojda-na-l4-a-kto-ochroni-szczyt-klimatyczny-onz-w-katowicach/ar/13555970

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Benedykt Nowak
przewodniczący
tel. 77 4223303

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT