Związkowcy będą domagać się zmiany sposobu obliczania wysokości chorobowego przed TK. Prace nad wnioskiem w tej sprawie już trwają.
Do końca czerwca do Trybunału Konstytucyjnego ma trafić wniosek Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, w którym zostaną zaskarżone przepisy będące podstawą do obniżenia ze 100 do 80 proc. wysokości chorobowego funkcjonariuszy. To już trzeci wniosek z ich strony. W kolejce na rozpatrzenie przez TK czekają jeszcze dwie sprawy. Pierwsza dotyczy konstytucyjności przepisów ustalających zasady wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, a druga regulacji określających zasady obliczenia wysokości emerytury funkcjonariuszom, którzy po raz pierwszy wstąpili do służby między 1 stycznia 1999 r. a 23 lipca 2003 r.
Zaniżone chorobowe
Obowiązująca od 1 czerwca 2014 r. ustawa z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji (Dz.U. poz. 502) obniżyła ze 100 do 80 proc. wysokość uposażenia za czas choroby. Taka sama zasada jest stosowana w przypadku ubezpieczonych w ZUS (np. osoby pracujące na podstawie umowy o pracę). Jednak zdaniem związkowców ujednolicenie zasad wypłacania chorobowego jest tylko pozorne. Powód? Otóż w przypadku funkcjonariuszy do podstawy wymiaru, która jest podstawą do wyliczenia chorobowego są włączone wyłącznie uposażenie zasadnicze oraz stałe dodatki. Tymczasem w systemie powszechnym podstawą do wypłaty jest przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy, a więc wlicza się wszystkie dodatki czasowe oraz nagrody.
źródło: gazetaprawna.pl