Policjanci szykują się do walki

Mundurowym będzie trudniej negocjować, gdy rząd zestawi ich żądania z reformą zwykłych świadczeń

Rząd zmienia strategię uchwalania zmian w emeryturach. Chce podkreślić, że będą one dotyczyć nie tylko ubezpieczonych w ZUS, ale także innych grup zawodowych. Jak ustaliła „Rz”, rząd na jednym posiedzeniu planuje zająć się zmianami w systemie powszechnym oraz projektem dotyczącym wydłużenia pracy służb mundurowych. Oba projekty jeszcze w kwietniu mają trafić do Sejmu.

O tym, że taki jest plan, świadczy też uruchomiony w piątek kolejny, trzeci już spot w rządowej kampanii informacyjnej. – Dzisiaj bywa tak, że na emeryturę przechodzą zdrowi i silni ludzie, czasem w szczycie swoich możliwości. Dlatego po reformie dłużej pracować będą: policjanci i żołnierze, sędziowie, prokuratorzy i rolnicy – przekonuje narrator w spocie.

Wiadomo, że taki scenariusz na pewno nie spodoba się mundurowym – szykuje się zatem ostre starcie. Związkowcy twierdzą, że będzie im trudniej walczyć o korzystniejsze rozwiązania. – To gra polityczna, socjotechnika mająca postawić nas w gorszej pozycji, osłabić nasze możliwości działania i skonfliktować mundurowych z resztą społeczeństwa – mówi „Rz” Andrzej Szary, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów.

– Stworzenie kontrastu nie będzie dobre. Służba wymaga od nas dyspozycyjności, pracy w święta i dni wolne bez dodatkowego wynagrodzenia – dodaje Antoni Duda, przewodniczący związku.

Koncepcję łącznej debaty podpowiadają premierowi Donaldowi Tuskowi jego doradcy – wynika z naszych informacji. Uznają, że taki tryb jest logiczny i spójny. Co ważniejsze, jeżeli tak się stanie, to rządowi łatwiej ma być przeforsować propozycje dotyczące emerytur dla funkcjonariuszy w kształcie, jaki zaproponował.

Zgadzają się z tym politolodzy. Dr Bartłomiej Biskup, politolog z UW, ocenia: – Rząd próbuje zmniejszać siłę rażenia związków zawodowych. Łatwiej będzie mu przekonywać, że reforma dotknie nas wszystkich, każdego Polaka. Także dr Jarosław Flis, politolog z UJ, jest zdania, że wielką operację, jaką jest wydłużanie okresu pracy, lepiej przeprowadzić za jednym zamachem. – To racjonalne, jeśli rząd w pakiecie miałby się zająć reformą systemu emerytalnego dotyczącego nas wszystkich, jak i służb mundurowych – mówi.

Projekt reformy emerytur mundurowych – jak mówi „Rz” Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW – trafi na posiedzenie Rady Ministrów najdalej w ciągu dwóch tygodni. Zakłada odrębny system zaopatrzeniowy służb mundurowych. Funkcjonariusze i żołnierze będą mogli przejść na emeryturę po ukończeniu 55 lat i 25 latach służby (dziś jest tylko warunek 15 lat służby).

Rząd chce, aby wysokość emerytury zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat, a nie – tak jak teraz – od ostatniej.

Związki służb mundurowych krytycznie oceniły te propozycje. Będą walczyć głównie o to, aby funkcjonariusze szli na emerytury w wieku 50 lat (lub po 25 latach służby, bez limitu wieku).

Nie będzie to łatwe, zwłaszcza że minister finansów w uwagach do projektu ocenił, że zasady dla nowych funkcjonariuszy powinny być ostrzejsze i bardziej zbliżone do tych w systemie powszechnym. Jak mówił „Rz” Antoni Duda, w piątek podczas posiedzenia Komisji Trójstronnej premier zapewniał po raz kolejny, że zmiany obejmą tylko tych, którzy wstąpią do służby od stycznia 2013 r.

źródło: Rzeczpospolita

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT