Policjant z zarzutami nie wyjdzie na służbę

Od dziś funkcjonariusz, wobec którego prowadzone jest postępowanie karne, na pewno nie będzie nas chronił na ulicach.

Zapewnia to zmiana przepisów, które wchodzą w życie z dniem 19 października. Chodzi o rozporządzenie w sprawie trybu zawieszania policjanta w czynnościach służbowych.

Po pierwsze dokument przyśpieszy i uprości procedurę zawieszania. – Zmiana zakłada pominięcie zbędnych elementów podawanych w decyzji o zawieszeniu: kodu stanowiska, grupy zaszeregowania oraz przyznanych dodatków do uposażenia oraz wysokości  miesięcznej pensji – tłumaczą autorzy zmian.

Po drugie zniesiono obowiązek uchylania decyzji o zawieszeniu w czynnościach służbowych, gdy wobec policjanta został zastosowany środek zapobiegawczy – zawieszenie w służbie. W uzasadnieniu dokumentu wyjaśniono, że jest to konieczne, bowiem zawieszenia w czynnościach służbowych na podstawie  ustawy o policji nie można utożsamiać z takim środkiem stosowanym na podstawie procedury karnej.

W sytuacji uchylenia lub zmiany przez prokuratora tego środka zapobiegawczego, nie ma żadnej możliwości ponownego jego zastosowania.

Powodować to może dopuszczenie do służby policjanta, wobec którego prowadzone jest postępowanie karne i który ze względu na ciężar zarzutów nie powinien wykonywać zadań służbowych – tłumaczy resort.

Nowe przepisy mają sprawić, że takie sytuacje nie będą się zdarzać.

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 września 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu zawieszania policjanta w czynnościach służbowych przez przełożonych (Dziennik Ustaw z 4 października 2011 Nr 210 poz. 1258).

źródło: Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

//

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Benedykt Nowak
przewodniczący
tel. 77 4223303

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT