Roszady w policji przed Euro. „Coś niebywałego”

Co z bezpieczeństwem na Euro 2012? Ci, którzy mieli je zapewniać odchodzą z pracy. Na pół roku przed imprezą odwołano wiceministra odpowiedzialnego za działania policji w czasie mistrzostw. Roszady są też w komendach policji znajdujących się w miastach, w których odbędą się mecze mistrzostw. Zobacz reportaż TVN24.

Na kilka miesięcy przed Euro 2012 z pracą pożegnał się komendant stołeczny policji. Po nim odznaki oddało jeszcze kilkunastu innych, kluczowych dla dowodzenia podczas mistrzostw, policjantów. – Pan Pan komendant (Adam) Mularz odszedł na emeryturę. 

To jego decyzja, ja ją szanuje – odpowiada obecny szef policji Marek Działoszyński (w styczniu zastąpił Andrzeja Matejuka).
Reporterzy „Czarno na Białym” w TVN24 postanowili zapytać byłego już komendanta stołecznej policji, dlaczego do odejścia doszło właśnie teraz. – Każdy ma prawo dobrać sobie współpracowników i z takiego prawa skorzystał Komendant Główny Policji – odpowiada Mularz. Dopytywany, powtarza to samo, nie potwierdza, że zapadała decyzja o jego odsunięciu.
 
Szef policji pytany, czy kazał Mularzowi opuścić stanowisko, powtarza z kolei swoje: – Pan komendant Mularz podjął decyzję samodzielnie.
 
„Stało się coś niebywałego”
 
To właśnie funkcjonariusze, których już w policji nie ma, przez ostatnie lata przygotowywali się do dowodzenia akcją podczas Euro 2012. – Mówili, że chcieliby być na Euro, żeby to wszystko fajnie wyszło, żeby zabezpieczenie było takie, jak powinno być, bardzo entuzjastycznie do tego podchodzili – mówi Bogusław Błędowski, szef bezpieczeństwa Legii.
Policja oficjalnie twierdzi, że problemu nie ma. 

Bo tych, którzy odchodzą z powodzeniem mogą zastąpić inni.
Tyle, że zdaniem byłego szefa MSWiA Krzysztofa Janika nie do końca jest to prawda. – Doświadczenie jest rozstrzygające – uważa Janik. I dodaje: – Moim zdaniem stało się coś niebywałego, w żadnym państwie tego typu sytuacji się nie dopuszcza.
 
Kolejne odejścia
 
Nieoficjalnie mówi się, że masowe odejścia z Komendy Stołecznej Policji to w dużej mierze wyraz solidarności z komendantem Mularzem.
 
– To nie była dla mnie łatwa decyzja, bo wiele lat człowiek pracuje, ale czasem trzeba podjąć taką decyzję – mówi jeden z oficerów stołecznej policji. – Uczestniczyłem w wyjazdach zagranicznych, szkoleniach uefowskich i wielu innych przedsięwzięciach, natomiast stało się, jak się stało – dodaje.
 
Warszawa to niestety nie jedyne miasto, gdzie w policji może sporo się zmienić. Nowy szef policji nie wykluczył zmian również we Wrocławiu i Poznaniu. W Gdańsku już zmienił się szef policji, trafił za biurko w komendzie głównej.

źródło:TVN Warszawa

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT