Rząd Tuska czeka gorąca wiosna

 

Wniosek o referendum, list do Platiniego, demonstracje podczas Euro. Powstaje front sprzeciwu wobec premiera

Realizacja zapowiedzi z exposé premiera Donalda Tuska spotyka się z coraz większym oporem społecznym. Przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego protestują m.in. pielęgniarki, przeciwko podatkowi od kopalin – górnicy. Strażacy, celnicy i funkcjonariusze służby więziennej domagają się podwyżek – takich jakie obiecano w exposé policjantom i żołnierzom.

Związkowcy eskalację swoich działań zapowiadają na wiosnę. – Sielanka się skończyła – mówi „Rz” Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. – Ludzie są wściekli na premiera. Rząd nie chce z nami prowadzić dialogu. Ta wiosna spokojna nie będzie.

Największy opór napotyka plan podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat. „Solidarność” zbiera podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w tej sprawie. – Mamy już 500 tysięcy, wkrótce złożymy je w Sejmie, żeby ruszyła procedura. Ale zbieramy dalej – mówi Duda.

Zgodnie z konstytucją referendum w sprawie o szczególnym znaczeniu dla państwa może m.in. zarządzić Sejm na wniosek co najmniej 500 tys. obywateli. – Ciekawe, czy ten Sejm będzie w stanie odrzucić wniosek podpisany przez tyle osób – mówi Duda. Podkreśla, że kiedy już wniosek wpłynie do parlamentu, związkowcy będą przed Sejmem „pilnować”, by jak najszybciej został poddany pod głosowanie. Podpisy pod wnioskiem o referendum w tej sprawie zbierać chcą OPZZ i SLD.

W czwartek o spotkanie z premierem i rozmowę w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego zaapelował Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Na konferencji zorganizowanej pod hasłem „Czy chciałbyś, aby opiekowała się Tobą 67-letnia pielęgniarka w 24. godzinie pracy” przewodnicząca OZZPiP Iwona Borchulska powiedziała, że propozycja rządu ws. wieku emerytalnego świadczy o „totalnym braku świadomości realiów pracy pielęgniarek”.

Planami podwyższenia wieku emerytalnego nie jest też zachwycony koalicjant PO, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe. Ciągle negocjuje z PO, by ten wiek obniżyć dla matek – o trzy lata za każde dziecko. – Rozmowy ciągle trwają – mówi „Rz” Sławomir Neumann, członek Prezydium Klubu PO. – Podwyższenie wieku emerytalnego to trudna kwestia, ale musimy ją przeprowadzić – dodaje.

Dr Rafał Chwedoruk, politolog z UW, zwraca uwagę, że ta reforma uderza w dużej części także w elektorat PO. – Nie dotyczy przywilejów jakichś pojedynczych grup, ale niemal wszystkich. I dlatego wokół protestu przeciwko tej zmianie związkowcy mogą zgromadzić duże społeczne poparcie – ocenia ekspert.

Rząd musi się też uporać z żądaniami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W środę zaapelowali oni o pilne spotkanie z premierem. Domagają się podwyżek dla funkcjonariuszy Służby Więziennej, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Tusk obiecał bowiem w exposé podwyżki tylko dla policjantów i żołnierzy. A Jacek Cichocki, szef MSW, ogłosił w tym tygodniu, że w tym roku pieniędzy na podwyżki dla funkcjonariuszy Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej nie będzie.

Realizacji innej zapowiedzi premiera z exposé sprzeciwia się Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność” w KGHM. Nie podoba jej się forma podatku od kopalin, który proponuje Ministerstwo Finansów. Związkowcy zapowiadają pogotowie strajkowe. Ich zdaniem w przedstawionej przez MF formule podatek zagraża dalszemu istnieniu i rozwojowi KGHM.

Eskalacja protestów ma nastąpić wiosną. Przedstawiciele OPZZ, NSZZ „Solidarność” oraz Forum Związków Zawodowych zapowiadają, że wyślą list do prezesa UEFA Michela Platiniego.

– Chcemy, żeby miał świadomość, że przed i podczas Euro 2012 w Polsce spokojnie nie będzie – mówi Duda.

Taka zapowiedź nie dziwi Chwedoruka. – Mieliśmy z podobną sytuacją do czynienia w RPA, kiedy to przed mistrzostwami świata w piłce nożnej fala protestów pozwoliła związkom na wymuszeniu na rządzie wielu ustępstw – mówi.

Neumann jest oburzony wykorzystywaniem Euro przez związkowców. – To przecież narodowe święto – mówi. – Reformy są trudne, wiedzieliśmy, że nie spotkają się z aplauzem, ale musimy je przeprowadzić – dodaje poseł.

źródło: Rzeczpospolita

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT