Rząd wypycha na emerytury policjantów z rentą!

Od 1 lipca 2013 roku nie będzie możliwości podwyższania emerytur o 15 proc. z tytułu orzeczenia z grupą inwalidzką. Dla osób mających już takie uprawnienia ma być specjalny okres przejściowy.

 

Chcemy, aby jeszcze w połowie listopada rząd zajął się dwoma dokumentami wprowadzającymi zmiany w systemie rentowym służb mundurowych – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Na rozpatrzenie czeka projekt założeń projektu ustawy o świadczeniach odszkodowawczych z tytułu wypadków i chorób pozostających w związku z właściwościami lub warunkami służby. Drugim dokumentem jest projekt założeń do ustawy o funkcjonowaniu komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Oba nowe dokumenty zostały już przyjęte przez Komitet Stały Rady Ministrów. Uwzględniają one uwagi zgłoszone w czasie konsultacji m.in. przez Rządowe Centrum Legislacji. Wprowadzają także rozwiązania, których wcześniej nie było w projekcie założeń do ustawy o funkcjonowaniu komisji lekarskich podległych ministrowi spraw wewnętrznych i o świadczeniach odszkodowawczych z tytułu wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą oraz o zmianie niektórych innych ustaw, skierowanym do konsultacji społecznych w lipcu.

Mamy jednak obietnicę strony rządowej, że w czasie konferencji uzgodnieniowej będą negocjowane zapisy gotowych już projektów ustaw przygotowanych na podstawie najnowszych założeń. Zmiany są bowiem duże i wywołują niepokój funkcjonariuszy – wyjaśnia Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Resort spraw wewnętrznych chce upodobnić system orzecznictwa o rentach mundurowych do tego obowiązującego w systemie pracowniczym. Z tego powodu ma być zlikwidowana III grupa inwalidzka, która w żaden sposób nie ogranicza zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Jednocześnie proponuje się wprowadzenie tylko dwóch kategorii: niezdolny do służby oraz niezdolny do służby ze znacznym ograniczeniem sprawności organizmu. Funkcjonariusze otrzymujący pierwsze świadczenie dostaną rentę w wysokości 70 proc., zaś w przypadku znacznego ograniczenia sprawności organizmu będzie ona wynosić 80 proc. Dodatkowe 10 proc. będzie można otrzymać tylko wówczas, kiedy niezdolność do służby powstała w wyniku wypadku na służbie bądź choroby zawodowej. Podstawą obliczania renty będzie jednak uposażenie na ostatnio zajmowanym stanowisku (żołnierze) lub w ostatnim miesiącu (funkcjonariusze).

źródło: ZG

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT