Sąd o zatrzymaniu ws. znieważenia nagrobka Bieruta

ostatniej chwili: „za zasadne i legalne” stołeczny sąd uznał zatrzymanie przez policję dwóch osób w sprawie znieważenia nagrobka Bolesława Bieruta na stołecznych Powązkach Wojskowych. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek.

 

Opinia sądu oznacza, że nie uwzględnił on zażaleń pełnomocnika zatrzymanych na decyzję o zatrzymaniu Moniki S. i Janusza W. – Zatrzymanie było zasadne, legalne oraz prawidłowe w ustalonych okolicznościach faktycznych – oświadczyła rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie Ewa Leszczyńska-Furtak. – Jakkolwiek zdaniem sądu nie zachodziła obawa ukrycia się osób zatrzymanych, to w zastanej sytuacji policjanci mieli podstawy przypuszczać, że popełniono przestępstwo oraz uznać, że zachodzi obawa zacierania jego śladów – dodała sędzia. Podkreśliła, że czas zatrzymania sąd uznał za „konieczny do wykonania niezbędnych czynności”. Sędzia Leszczyńska-Furtak zaznaczyła, że sąd nie oceniał samego czynu, w związku z którym osoby podejrzewane zostały zatrzymane.

W poniedziałek policja zatrzymała dwie osoby w sprawie namalowania na nagrobku Bieruta czerwonej gwiazdy i napisu „Kat”. Zatrzymani zostali we wtorek zwolnieni – zażądał tego prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który uznał ich zatrzymanie na 48 godzin za niezasadne. – We wtorek z tymi osobami wykonano czynności procesowe, zostały one przesłuchane w charakterze świadków na okoliczność tego zdarzenia. Po wykonaniu tych czynności prokuratorzy wydali polecenie zwolnienia tych osób – mówił rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Michał Dziekański.

Sprawą zajmuje się policja i Prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz. Wstępna kwalifikacja prawna sprawy opiera się na artykule Kodeksu karnego mówiącym, że „kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.

Minister Ziobro ocenił, że zatrzymanie na 48 godz. sprawców było niezasadne, skoro zatrzymani nie byli podejrzewani o „poważne przestępstwo”, ale o czyn, za który grożą najwyżej dwa lata więzienia. Na 48 godz. nie są czasami zatrzymywani – jak mówił minister – sprawcy poważnych przestępstw. Ziobro dodał ponadto, że policji znana była tożsamość tych osób oraz ich motywacja. – Można ich było wezwać w terminie późniejszym lub przewieźć do komendy, przesłuchać i wypuścić – podkreślał.

– Nie aprobuję znieważenia nagrobka; rozumiem sprzeciw moralny wobec całej sytuacji, bo Bierut był zdrajcą, agentem NKWD i wielokrotnym mordercą – podkreślał jednocześnie Ziobro. Dodał, że sprawcy nie działali z pobudek chuligańskich.

Ziobro oświadczył też, że jako prokurator generalny mógłby nakazać zamknięcie postępowania – czego nie uczynił. – Uważam, że ono powinno się toczyć – oświadczył, zapowiadając, że będzie ono rzetelnie prowadzone. Zaznaczył, że to sąd może ocenić całą sprawę – jeśli prokurator zdecyduje się skierować akt oskarżenia. – Nie wiem, jaka będzie decyzja prokuratury – dodał.

Z kolei wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński ocenił w środę, że zarówno policja, jak prokuratura, wykonywały w tej sprawie swe obowiązki zgodnie z przepisami. Dodał, że ważnym jej kontekstem jest to, że – jak mówił – pomnik Bieruta nigdy nie powinien znaleźć się na polskiej nekropolii narodowej, jaką są Powązki.

źródło:

http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/sad-o-zatrzymaniu-ws-zniewazenia-nagrobka-boleslawa-bieruta/brh2gq

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Benedykt Nowak
przewodniczący
tel. 77 4223303

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT