WPROST: Policjanci piszą list do Szydło i Błaszczaka

Przedstawiciele NSZZ Policjantów w Katowicach w liście do premier Beaty Szydło i szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka zarzucają rządzącym

przyzwolenie na wybryki pseudokibiców i apelują o ochronę dla interweniujących policjantów.
WPROST: Policjanci piszą list do Szydło i Błaszczaka

 

 

„’Część polityków jako wzór patrioty przedstawia osobę noszącą szalik jednego z klubów, a zapomina o tych, którzy noszą godło na czapce” –czytamy w liście do rządzących. Pismo jest odpowiedzią na sobotnie starcia kibiców w centrum Katowic. Przypomnijmy, że w  sobotę 15 października przed katowickim Spodkiem, gdzie odbywała się gala sportów walki, doszło do zadymy. Grupa ok. 600 szalikowców z Katowic, Zabrza i Chorzowa chciała doprowadzić na placu przed halą do bójki. Interweniowało kilkuset policjantów, użyto armatki wodnej i broni gładkolufowej. Zatrzymano kilkanaście osób, a policja zabezpieczyła kije, maczety i siekiery należące do szalikowców.
„Eskalacja negatywnych zachowań środowiska kibiców ma związek z przypadkami pobłażania”
Zdaniem przedstawicieli NSZZ Policjantów w Katowicach, eskalacja negatywnych zachowań środowiska kibiców ma związek z przypadkami pobłażania, a nierzadko wręcz bezkarności dla jego przedstawicieli ze strony wymiaru sprawiedliwości. „Nasze zaskoczenie powoduje porównywanie przez niektórych, w tym osoby chcące uchodzić za autorytety moralne, przedstawicieli tego środowiska do postaci, które najbardziej chlubnie zapisały się na kartach historii naszej ojczyzny” – czytamy w piśmie do premier RP. „Niezrozumiałą dla nas jest łatwość, z jaką część polityków, w tym piastujących najwyższe funkcje w naszym państwie, publicznie jako wzór patrioty przedstawia osobę noszącą szalik jednego z klubów, a tak łatwo zapomina o tych, którzy noszą godło na czapce” – zwracają uwagę policjanci.
Apel o podniesienie skuteczności
Jak wskazują, z jednej strony społeczeństwo żąda od policji skuteczności w działaniu, ale z drugiej strony, policyjne interwencje są przedmiotem postępowań, decyzji i wyroków niejednokrotnie surowszych niż zapadające na osobach dokonujących na nich napaści. „Polscy policjanci, aby działać sprawnie i skutecznie muszą mieć świadomość, iż reprezentując Państwo, są pod jego ochroną, a wszelki atak na nich spotka się z nieuniknioną i nieubłaganą reakcją” – czytamy.
Na końcu pisma policjanci apelują, aby do zadań priorytetowych Komendanta Głównego Policji na najbliższe lata włączyć podniesienie skuteczności działań w zwalczaniu przestępstw przeciwko funkcjonariuszom publicznym oraz wydanie przez Prokuratora Generalnego wytycznych zawierających obowiązek dochodzenia odszkodowania, zadośćuczynienia lub nawiązki na rzecz pokrzywdzonego policjanta w trakcie interwencji.

https://www.wprost.pl/kraj/10028044/Policjanci-pisza-list-do-Szydlo-i-Blaszczaka-Czesc-politykow-jako-wzor-patrioty-przedstawia-osobe-noszaca-klubowy-szalik.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+wprost-wydarzenia+%28Wydarzenia+Wprost+24%29

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Benedykt Nowak
przewodniczący
tel. 77 4223303

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT