Minister Sienkiewicz o policjantach w TVP INFO!

O wymuszaniu biciem zeznań, o przypadkach łamania prawa przez policjantów, przemocy domowej, „wyrzuconych w błoto” 20 mln zł na e-posterunek mówił w programie Kod Dostępu TVP INFO minister spraw wewnętrznych, Bartłomiej Sienkiewicz.

 

W programie Kod Dostępu wyemitowanym w TVP INFO w dniu 4.10.2013′ Minister mówił o przypadkach rzekomego łamania prawa przez policjantów. – W tej sprawie działa pewien automat medialny. Doniesienie osoby pokrzywdzonej traktowane jest jak prawda obiektywna – powiedział B. Sienkiewicz. Przypomniał jednak, że osoby zatrzymywane przez policję związane są z konkretnymi sprawami i stawiane im są zarzuty. Zdarza się, że jedną z form obrony, do której mają prawo, jest oskarżanie funkcjonariuszy o przekroczenie uprawnień. – Przestrzegałbym przed automatyzmem oskarżeń wobec policji. W tej sprawie oceny dokonują prokuratury i sądy – przypomniał minister. Powiedział, że policja w sytuacji kiedy ma sygnały, że podczas prowadzenia śledztwa mogło dojść do złamania prawa, sama przekazuje sprawę do zbadania prokuraturze.

– Mam przekonanie, że rację w takiej sytuacji ma państwo prawa. Jeśli państwo orzeka, że w tym przypadkach nie ma przekroczenia uprawnień przez policjantów, to tak jest – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

Minister mówił również o pilotażowym programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, który realizowała policja w województwie lubuskim. Funkcjonariusze otrzymali specjalne algorytmy, którymi posługiwali się podczas interwencji domowych. Minister stwierdził, iż słów o policjantach pochodzących z patologicznych rodzin zacytowanych w artykule Gazety Wyborczej „Przy uchu Tuska” nie wypowiedział, czego dowodem miał być fragment stenogramu wywiadu opublikowany na portalu MSW.

W czasie programu minister mówił również o inwestycjach realizowanych w policji. – Próbujemy dokonać skoku modernizacyjnego całości funkcjonowania policji – obrazowo tłumaczył Bartłomiej Sienkiewicz realizację programu standaryzacji komend i komisariatów. Na jego realizację w ciągu trzech lat zapisano 3 miliardy złotych. Minister przypomniał, że podobne inwestycje nie były prowadzone przez ponad dwadzieścia lat.

Cały program do odsłuchania pod poniższym linkiem:

http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/kod-dostepu/wideo/bartlomiej-sienkiewicz-odc-61-04102013/12396782

źródło: ZG

 

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT