MSWiA cofnęło decyzję o podwyższeniu dodatków dla komendantów

Kierownictwo MSWiA zdecydowało o cofnięciu decyzji o podwyższeniu dodatków dla komendantów i zastępców.

 

Sekretarz Stanu MSWiA Jarosław Zieliński poinformował o cofnięciu przez kierownictwo MSWiA decyzji o podwyższeniu niektórych składników wynagrodzenia osobom pełniącym wysokie funkcje kierownicze w służbach mundurowych. – Fakt, że doszło do tego tuż przed zmianą rządu od początku budził wątpliwości – powiedział podczas briefingu z dziennikarzami wiceszef MSWiA. Wskazał również, że do końca roku przyznane zostaną nagrody dla funkcjonariuszy na niższych szczeblach w służbie.

Wiceminister Jarosław Zieliński podczas spotkania z dziennikarzami w siedzibie MSWiA poinformował, że nowe kierownictwo resortu sprawdziło dokładnie kwestie związane z podwyższeniem od 1 listopada dodatku dla komendantów głównych służb mundurowych oraz zastępców. – Stwierdziliśmy, że podjęta została przez panią minister Teresę Piotrowską decyzja, może budzić wątpliwości – wyjaśnił wiceszef resortu. W ramach prowadzonego aktualnie w resorcie audytu stwierdzono, że przyznanie wyższych dodatków służbowych kierownictwu służb nie miało żadnego merytorycznego uzasadnienia.

Przyznane podwyżki wynosiły od kilkuset zł. do ok. 2 tys. złotych. Wzrost uposażeń przekładał się jednak na zwiększenie podstawy wymiaru emerytury. – Po miesiącu ich obowiązywania, od 1 grudnia, chcemy przywrócić status quo ante, czyli przywrócić wynagrodzenia komendantów i zastępców do poprzedniej wysokości – wskazał wiceminister Jarosław Zieliński.

Jak tłumaczył wiceszef MSWiA, choć kwoty przyznanych podwyżek nie były wygórowane, przyznawanie dodatkowego wynagrodzenia kierownictwu służb, w kontekście zarobków funkcjonariuszy „budzi społeczny sprzeciw”. – Zasadnicze wynagrodzenie policjanta, który przestał być kursantem i zaczął prace w policji, na początku wynosi 1 980,04 zł. Wobec zarobków komendantów, których również trzeba wynagradzać dobrze, te podwyżki nie były jednak konieczne – tłumaczył wiceszef MSWiA.

Nagrody motywacyjne dla funkcjonariuszy służb MSWiA

– Chcemy dać sygnał, że dobrą, pełną poświęcenia służbę, zwłaszcza tę, która dzieje się najbliżej zdarzeń i jest niebezpieczna, będziemy nagradzać – podkreślił Sekretarz Stanu MSWiA. Poinformował, że do końca roku przyznane zostaną nagrody dla funkcjonariuszy niższego szczebla. Mają one trafić szczególnie do tych, którzy nie pełnią funkcji kierowniczych.

Środki będą pochodzić z Funduszu Nagród Ministra i przeznaczona na nie zostanie kwota około miliona złotych (jednorazowa nagroda wyniesie 2,5 tys. brutto). Nagrody te mogą być przyznawane nie tylko z inicjatywy przełożonego. – Nowością jest to, że kandydatów do nagród mogą zgłaszać również instytucje, np. samorządy terytorialne – wyjaśnił wiceminister Jarosław Zieliński. Dodał, że funkcjonariuszy mogą również zgłaszać obywatele.

Nagrody mają mieć funkcję motywacyjną. – Z tą nagrodą będzie wiązało się zauważenie i docenienie funkcjonariuszy. To dla nas niezwykle istotne – podkreślił wiceszef MSWiA.

 

źródło: ZG

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT