MSWiA: jest projekt ustawy dezubekizacyjnej

Znalezione obrazy dla zapytania min błaszczakSzef MSWiA Mariusz Błaszczak przedstawił dziś na konferencji prasowej szczegóły projektu ustawy obniżającej emerytury i renty byłym funkcjonariuszom SB. W czerwcu ministerstwo informowało, że wysokość świadczeń wypłacanych byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL mają nie przekraczać ok. 2100 zł.

 

Ponad 135 milionów złotych rocznie zaoszczędzi budżet państwa dzięki ustawie dezubekizacyjnej. Najwyższa emerytura nie może przekraczać 2130 złotych, a najwyższa renta 1610 złotych.

Chcemy, by w społeczeństwie zatriumfowało poczucie sprawiedliwości – powiedział minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, prezentując projekt ustawy dezubekizacyjnej. Podkreślił, że to naprawienie tego, co przez lata naprawione nie zostało. – W naszym przekonaniu jest to wyraz sprawiedliwości społecznej – powiedział minister spraw wewnętrznych.

Błaszczak wyjaśniał, że funkcjonariusze SB, aparatu władzy państwa komunistycznego, którego władza została narzucona siłą, wciąż jeszcze pobierają bardzo wysokie emerytury i renty. Teraz dzięki ustawie ponad 32 tysiące świadczeniobiorców otrzyma niższe świadczenia. Z tego ponad 18 tysięcy dotyczy emerytur, ponad 4 tysiące dotyczy rent i ponad 9 tysięcy dotyczy rent rodzinnych. Budżet państwa zaoszczędzi miesięcznie ponad 11 milionów złotych. Rocznie to ponad 135 milionów.

– Najwyższa emerytura nie może przekraczać wysokości przeciętnej emerytury wypłacanej z ZUS-u czyli 2130 złotych. Najwyższa renta nie może przekraczać 1610 złotych – poinformował Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA przypomniał, że przyjęta przez poprzedni rząd w 2009 roku ustawa dezubekizacyjna nie obniżyła rent byłym funkcjonariuszom służby bezpieczeństwa. Obecny projekt przewiduje również taką obniżkę

Nowa ustawa przewiduje obniżenie procentowego wymiaru emerytury z 0,7% do 0,5% podstawy wymiaru za każdy rok służby w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990. Dodatkowo nie będzie już możliwości podwyższenia emerytury o 15% podstawy wymiaru za inwalidztwo pozostające w związku ze służbą dla osób pełniących służbę wyłącznie w organach bezpieczeństwa państwa.

Zgodnie z projektem wysokość emerytur dla osób posiadających wyłącznie okresy służby w organach bezpieczeństwa państwa nie będzie mogła być wyższa od kwoty przeciętnej emerytury z ZUS, jest to ok. 2130 zł. Wysokość rent inwalidzkich nie przekroczy 1610 zł, a rent rodzinnych 1850 zł.

– Nie ma zgody na to, żeby funkcjonariusze służb aparatu opresji otrzymywali tak wysokie świadczenia za to że dławili wolność i niepodległość naszego kraju – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Projekt ustawy trafi teraz do uzgodnień międzyresortowych.

 

Źródło: http://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/14817,Szef-MSWiA-o-nowej-ustawie-dezubekizacyjnej-to-wyraz-sprawiedliwosci-spolecznej.html

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT