Nie dla wszystkich policjantów emerytura pomostowa

Nie dla wszystkich policjantów emerytura pomostowa


Funkcjonariusze, którzy z różnych powodów nie mogą przejść na emeryturę mundurową, mają prawo do emerytury pomostowej. Mogą jednak z niego skorzystać pod warunkiem, że zaczęli służbę przed 1 stycznia 1999 r.

W tym tygodniu Komisja Trójstronna zajmie się zasadami przyznawania emerytur pomostowych policjantom. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami mogą z nich korzystać osoby, które nie spełniają warunków do nabycia prawa do emerytury policyjnej, czyli nie mają 15 lat służby. Tak wynika z art. 12 ustawy 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji (t.j. Dz.U. 2004 r., nr 8, poz. 67 z późn. zm.). Problem w tym, że aby dostać emeryturę pomostową, trzeba udokumentować 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

– Taki wymóg jest zarówno w stosunku do byłych funkcjonariuszy, jak i pracowników – mówi Andrzej Strębski z Zespołu Polityki Społecznej, Ubezpieczeń i Rynku Pracy OPZZ.

Jak wyjaśnia Kamil Mazur-Czerniecki, radca prawny, były funkcjonariusz ubiegający się o emeryturę pomostową, który nie ma 15 lat służby, może doliczyć do stażu pracy także inne okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Na przykład dodać pracę jako kierowca samochodu uprzywilejowanego. Jednak już dzisiaj wiadomo, że ZUS nie sumuje wszystkich rodzajów prac w szkodliwych warunkach. Tym samym byli policjanci mogą mieć problem z udowodnieniem wymaganego stażu.

To niejedyny problem związany z przyznawaniem funkcjonariuszom emerytur pomostowych.

– Prawo do takiego świadczenia mają także ci policjanci, którzy zostali skazani za przestępstwa kryminalne – zauważa Kamil Mazur-Czerniecki.

W ich przypadku również wystarczy 15 lat służby, aby uznać ten okres za pracę w szczególnych warunkach. W przypadku krótszego stażu może on być uzupełniony o inne okresy.

Takie rozwiązanie wywołuje kontrowersje wśród pozostałych grup zawodowych korzystających z emerytur pomostowych.

Związki reprezentujące policjantów uważają za dyskryminujący przepis, który uzależnia prawo do emerytury pomostowej od przepracowania co najmniej jednego dnia przed 1 stycznia 1999 r. Takie rozwiązanie powoduje, że jest to świadczenie wygasające również w przypadku funkcjonariuszy (a nie tylko pracowników), ponieważ liczba osób, które mogą z niego skorzystać, zmniejsza się z każdym miesiącem.

– Utrzymanie takiego przepisu doprowadzi do sytuacji, że byli policjanci będą musieli pracować do 65. roku życia – mówi Andrzej Szary, wiceprzewodniczący zarządu głównego i szef NSZZ Policjantów w Wielkopolsce.

2285,93 zł średnio wynosi emerytura pomostowa wypłacana przez ZUS

2665,29 zł przeciętna wysokość świadczenia wypłacanego przez Zakład Emerytalny MSWiA

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT