Nowy Minister Spraw Wewnętrznych.

Jak poinformował premier podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, nowym Ministrem Spraw Wewnętrznych zostanie Bartłomiej Sienkiewicz.

 

Minister Cichocki odejdzie z MSW i zastąpi Tomasza Arabskiego na stanowisku Ministra Szefa Kancelarii Premiera. Minister Finansów Jacek Rostowski zostanie awansowany do rangi wicepremiera.

Co z reformą służb w której zaangażowany był minister Cichocki? – pytali m.in. dziennikarze – Zdaniem premiera Następca ministra Cichockiego jest zaznajomiony z tą sprawą i należy oczekiwać kontynuacji rozpoczętych projektów.

Kto zostanie szefem ABW? – to rozstrzygnie już nowy minister spraw wewnętrznych – stwierdził premier.

Rząd zajmował się dziś m.in. projektem ustawy regulującej zasady użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Projekt zakłada, że oddanie strzału ostrzegawczego, m.in. przez policjantów, nadal będzie wymagane, a służby takie jak ABW i BOR będą mogły używać paralizatorów.

Ministrowie przyjęli również stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych oraz nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Projekt opracowano w maju 2012 roku; przy wsparciu m.in. PSL zebrano pod nim 150 tys. podpisów. Impulsem do jego opracowania stały się zapowiedzi resortu sprawiedliwości dotyczące zniesienia niektórych sądów rejonowych. Na mocy rozporządzenia Jarosława Gowina od 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów.

Projekt ustawy wyszczególnia poszczególne sądy i określa ich okręgi. Każda zmiana okręgu musiałaby więc w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy tak, by minister nie mógł zmian dokonywać rozporządzeniem. Obywatelskiemu projektowi przeciwny jest resort sprawiedliwości.

Kolejnym punktem posiedzenia rządu był projekt nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Przewiduje on szereg regulacji prawnych odnoszących się do praw i obowiązków przedsiębiorców i konsumentów zawierających umowy na odległość, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej (tj. m.in. w internecie).

źródło: ZG

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT