Około 6 tysięcy napaści na policjantów. Rzecznik Komendy Głównej o agresji wobec funkcjonariuszy

ilustracja Policja jest formacją najbardziej narażoną jeśli chodzi o napaści, czynne napaści, naruszenia nietykalności cielesnej oraz zmuszanie do odstąpienia od czynności służbowych – powiedział w Polsat News rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka. Dodał, że takich sytuacji jest około 6 tys. rocznie.

 

Według niego uszkodzony sprzęt można zastąpić, ale ze zdrowiem lub życiem policjanta sytuacja jest odmienna.

– Nikt nie zwróci życia czy zdrowia policjantowi – powiedział Ciarka.

Powody agresji wobec policji

Zapytany o możliwe przyczyny agresywnych zachowań wobec policjantów wymienił m.in. zbyt szybkie i pochopne oskarżenia dotyczące działań funkcjonariuszy. Zaznaczył, że często oceniający nie znają okoliczności w jakich doszło do interwencji.

Zwrócił uwagę, że nie każdy zna przepisy, na podstawie których działają policjanci. – Konieczne jest ostrożne ocenianie policji w przypadku, gdy nie wiemy, jak przebiegała interwencja – powiedział Ciarka.

– Chylę czoła przed tą parą policjantów – powiedział o zdarzeniu w Pastuchowie. Policjantka i policjant zostali tam zaatakowani podczas interwencji przez legitymowanych mężczyzn. Wywiązała się bójka, podczas której ucierpieli funkcjonariusze.

Z narażeniem zdrowia i życia

Ciarka ocenił, że nie było szans na to, by mogli się obronić. Opisywał, że podczas bójki policjantka została brutalnie uderzona, a jaj partner został pchnięty na ścianę budynku. Rzecznik podkreślił, że mimo niespodziewanego ataku, funkcjonariusze nie odstąpili od interwencji i kontynuowali ją. – Od początku do końca z narażeniem zdrowia i życia – powiedział Ciarka.

Policjantom udało się w końcu opanować i zatrzymać napastników. Zdaniem Ciarki w tym przypadku dozwolone byłoby użycie prawie każdego środku przymusu. Mówił m.in. o paralizatorze, pałce policyjnej, a nawet broni palnej, której użycie było uzasadnione w celu odparcia ataku.

Zapytany o to, czy policja w Polsce powinna zachowywać się jak funkcjonariusze w USA czy Francji, gdzie stosowanie środków przymusu jest częstsze odpowiedział, że polscy funkcjonariusze mają podstawy prawne do działania.

Niech polska policja będzie polską policją. Nie powinniśmy przyjmować innych wzorców. Dostosowujemy się do wydarzeń. Nie bójmy się używać środków przymusu bezpośredniego – powiedział Ciarka.

 

źródło: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-09-14/okolo-6000-napasci-na-policjantow-rzecznik-komendy-glownej-o-agresji-wobec-funkcjonariuszy/?ref=kafle

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Benedykt Nowak
przewodniczący
tel. 77 4223303

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT