Rząd zaczeka z reformami na po Euro?!

– To nie koniec reform – zapewniają politycy rządu i PO. Ale na czas Euro zawieszają trudne sprawy.

 

– Podniesienie wieku emerytalnego było najtrudniejszą reformą z exposé premiera. Ale to nie znaczy, że teraz nie będziemy nic robić, bo zostało wiele punktów, które musimy zrealizować – mówi ”Gazecie” wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodaje, że zaraz po Euro Sejm ma zająć się projektem podnoszącym o 50 proc. ulgę podatkową na trzecie i kolejne dziecko. W konsultacjach międzyresortowych jest już obiecany przez premiera w exposé projekt o sfinansowaniu składek emerytalnych za czas urlopu wychowawczego dla wszystkich kobiet, które urodziły dzieci, a także dla drugiego rodzica, jeśli zdecyduje się na urlop wychowawczy. Do tej pory państwo opłacało składki emerytalne tylko za kobiety pracujące na etatach. Teraz będzie to rozszerzone m.in. o kobiety prowadzące działalność gospodarczą czy te, które nie miały szansy podjąć pracy.

 

Zaraz po Euro Sejm ma zająć się też pierwszym pakietem deregulacyjnym ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina otwierającym dostęp do 49 zawodów.

 

Gorzej będzie z zapowiedzianymi przez premiera zmianami w emeryturach górniczych. Tusk obiecał, że zmiany w emeryturach będą przeprowadzane solidarnie. Skoro wszyscy Polacy będą musieli dłużej pracować, to przywileje emerytalne stracą m.in. górnicy. Jednak ustawa jest jeszcze w powijakach. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz przyznaje, że jej przygotowanie potrwa co najmniej kilka miesięcy.

 

– Musimy przeanalizować kilkadziesiąt zawodów górniczych, bo zgodnie z zapowiedzią premiera specjalne uprawnienia emerytalne zachowają jedynie osoby zatrudnione bezpośrednio przy wydobyciu – mówi ”Gazecie” Kosiniak-Kamysz. Ale zapewnia, że rząd nie odkłada reformy na półkę. – Resort pracy pokazał do tej pory, że bardzo poważnie traktuje zapowiedzi premiera z exposé. W pół roku przygotowaliśmy cztery projekty ustaw, w tym najtrudniejszą – o podwyższeniu wieku emerytalnego – przypomina minister.

 

W czerwcu ma być przekazany do konsultacji międzyresortowych projekt objęcia rolników podatkiem dochodowym. Ale może być problem z jego uchwaleniem, bo koalicyjny PSL chciałby opóźnić zmiany.

 

Według zapowiedzi Tuska w 2013 r. na wsi ma być wprowadzona rachunkowość, a rok później – podatek dochodowy. Wśród liderów PSL słychać głosy, że objęcie podatkiem dochodowym rolników to poważna reforma, którą trzeba przedyskutować ze środowiskami wiejskimi, i jako realny termin tej operacji podają 2015 rok. Ale wtedy mają być wybory parlamentarne i mało prawdopodobne, by ludowcy zdecydowali się poprzeć zmiany, które dotykają ich elektoratu.

Nie wiadomo, co się stanie z zapowiedzianą przez premiera likwidacją Funduszu Kościelnego. Z tego funduszu opłacane są składki emerytalne duchownych Kościołów i związków wyznaniowych. Co roku idzie na ten cel z budżetu ok. 90 mln zł. Rząd chce zastąpić fundusz dobrowolnym odpisem podatkowym – 0,3 proc. Jednak na tę propozycję nie godzi się Kościół katolicki – chciałby wyższego odpisu. A rząd nie chce forsować zmian wbrew Kościołowi. Wczoraj minister administracji i cyfryzacji Michał Boni (prowadził rozmowy z Kościołami) przedstawił raport na posiedzeniu rządu. Rzecznik resortu Artur Koziołek nie wyklucza, że ze względu na opór duchownych pomysł likwidacji Funduszu Kościelnego upadnie.

Socjolog Jarosław Flis z UJ uważa, że po podniesieniu wieku emerytalnego, które kosztowało PO spadek w sondażach, Donald Tusk nie zarzuci dalszych reform, bo jest jeszcze sporo do zrobienia, m.in. jeśli chodzi o administrację, sprawy infrastrukturalne czy deregulację. Ale premier raczej nie będzie już twarzą reform, bo na zmianach w emeryturach sam stracił sporo społecznego zaufania.

– Tusk jest przywódcą wspólnotowym, lepiej czuje się w roli dobrego niż złego policjanta. Dlatego nie będzie już chirurgiem, który osobiście dokonuje cięcia, tylko raczej anestezjologiem od udzielania wsparcia, tak jak w przypadku deregulacji, której twarzą ma być Jarosław Gowin – przewiduje socjolog.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT