Ustawa podwyższająca wiek emerytalny przed TK

Ustawa podwyższająca wiek emerytalny przed TKJak już informowaliśmy za portalem TK ustawą zrównującą wiek emerytalny mężczyzn i kobiet oraz podnoszącą go do 67 lat, zajmie się we wtorek i środę TK. Zaskarżyły ją: Solidarność, OPZZ i posłowie PiS. Przepisom zarzucono m.in. naruszenie zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

 

…) Posłowie PiS zaskarżyli przepisy, które oddziałują na regulacje zawarte w innych ustawach dotyczących różnych grup zawodowych, m.in. rolników, policjantów i funkcjonariuszy innych służb mundurowych, prokuratorów i sędziów. Według posłów prawo do emerytury powinno być traktowane jako „szczególnego rodzaju prawo nabyte”, które nie może podlegać „niespodziewanym modyfikacjom powodowanym bliżej nieokreślonymi determinantami”. Takim jest właśnie przepis „wprowadzający z zaskoczenia przymus” wydłużonej pracy dla osób będących blisko emerytury – wskazano. Ponadto ingerencja w prawa nabyte nie została w sposób przekonujący uzasadniona względami społecznymi czy ekonomicznymi, by mogła być oceniona jako konstytucyjnie dopuszczalna. Wnioskodawcy uważają, że dysproporcje w warunkach uzyskania emerytury są „ogromne”, ponieważ sędziom, prokuratorom, rolnikom i funkcjonariuszom mundurowym zapewniono, przynajmniej na jakiś czas, ochronę ich praw emerytalnych, a pozostałym obywatelom – nie.

Wskazano też, że ustawa różnicuje sytuację obywateli ze względu na rok urodzenia: np. mężczyźni urodzeni w 1953 r. będą pracować o 12 lat dłużej niż kobiety urodzone w tym samym roku. Posłowie argumentują, że np. podniesienie wieku emerytalnego rolników spowoduje wstrzymanie wymiany pokoleniowej na wsi, a wydłużenie go aż o 7 lat kobietom – poskutkuje rozerwaniem więzi rodzinnych. Trybunał na dwudniowej rozprawie zajmie się sprawą w pełnym składzie, zbada połączone wnioski w tej sprawie. Rozprawie będzie przewodniczył prezes TK Andrzej Rzepliński, zaś sprawozdawcą ma być sędzia Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz.

TK rzadko wyznacza ponad jeden dzień na rozpoznanie danej sprawy, dzieje się tak w przypadku rozpraw obejmujących obszerną problematykę prawną. Ostatnio na trzydniowej rozprawie na początku kwietnia Trybunał rozpoczął badanie przepisów o zasadach inwigilacji przez tajne służby.

źródło: ZG

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT