12 stycznia pikiety służb mundurowych w miastach Euro 2012

12 stycznia pikiety służb mundurowych w miastach Euro 2012

12 stycznia przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych będą protestować w czterech miastach-organizatorach Euro 2012 – zdecydował w środę ogólnopolski komitet protestacyjny. To reakcja na zapowiedź podwyżek wyłącznie dla żołnierzy i policjantów.

Pikiety odbędą się przed urzędami wojewódzkimi w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. „Dwa dni wcześniej, 10 stycznia, rozpocznie się akcja protestacyjna na trzech przejściach granicznych – dwóch lądowych i jednym lotniczym” – powiedział w środę PAP przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej Mariusz Tyl. Nie chciał jednak ujawnić ani, o które przejścia graniczne chodzi, ani tego jak będzie wyglądała akcja protestacyjna.

Z kolei 5 stycznia o godzinie 12 zawyją syreny w pojazdach służbowych poszczególnych formacji – dodał.

Gotowość do podjęcia akcji protestacyjnej ogłosił także związek zawodowy Izby Celnej

Działania protestacyjne – na znak solidarności – poparł NSZZ Policjantów. Przed świętami oflagowane zostały jednostki i posterunki poszczególnych formacji.

12 grudnia Cichocki poinformował, że MSW podczas analizy budżetów podległych mu służb spróbuje poszukać ewentualnej podwyżki dla pograniczników i strażaków. „Być może uda nam się coś wypracować bez konieczności zwiększenia deficytu budżetu na rok 2012. Budżet jest bardzo trudny i musi być bardzo oszczędny. Dlatego tych pieniędzy w budżecie na nowy rok nie było na podwyżki dla wszystkich służb” – mówił wówczas Cichocki. Na połowę stycznia szef resortu Jacek Cichocki zaprosił stronę związkową na rozmowy w tej sprawie.

Na podwyżki dla policjantów w 2012 roku w projekcie budżetu zarezerwowano ponad 200 mln zł

20 grudnia sejmowa komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych odrzuciła poprawkę, która zakładała zwiększenie tej rezerwy o 100 mln zł i przyznanie podwyżki wszystkim funkcjonariuszom służb podległych MSW.

Wiceminister spraw wewnętrznych Adam Rapacki przyznał wówczas, że kierownictwo MSW chciałoby, aby podwyżki objęły wszystkich funkcjonariuszy, a nie tylko policjantów. „Gdyby wszystkim przyznać po ok. 300 zł, to wówczas potrzebowalibyśmy dodatkowo prawie 98 mln zł. Problemem jest znalezienie tych pieniędzy w budżecie” – mówił.

Federacja zrzeszająca związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, a także funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa 19 grudnia powołała ogólnopolski komitet protestacyjny służb mundurowych. Była to reakcja na expose premiera Donalda Tuska, który zapowiedział podwyżki uposażeń dla żołnierzy i policjantów – po ok. 300 zł brutto od lipca 2012 roku. Związkowcy uważają, że przyznanie podwyżki policjantom, jako jedynej ze służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, jest nieodpowiedzialne i ma na celu skłócenie służb. Jak podkreślają, większość funkcjonariuszy nie dostała podwyżek od trzech lat.

źródło:gazetaprawna.pl

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT