Czy sprawca pobicia policjanta zasługuje na ułaskawienie?

Zwierzchnik sił zbrojnych RP Andrzej Duda  będzie miał niedługo spory dylemat do rozstrzygnięcia.  Oto prokuratura generalna  za przyzwoleniem  oczywiście ministra sprawiedliwości Zbigniewa  Ziobry szykuje wniosek o akt łaski do prezydenta  w sprawie kibica, który pobił policjanta i został skazany, tym razem prawomocnym wyrokiem, na sześć miesięcy bezwzględnego więzienia. Sąd II instancji utrzymał ten wyrok.
Znalezione obrazy dla zapytania prezydent andrzej duda

Recydywista  przed sądem

Z zebranego materiału dowodowego wynikało, że mężczyzna uderzył biorącego udział w zabezpieczaniu nielegalnej demonstracji policjanta w brzuch i kilkakrotnie go kopnął w okolice piszczeli nóg. Został oskarżony o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza  w trakcie wykonywania przez niego czynności służbowych.
Sprawca miał za sobą już jeden wyrok, więc sąd nie miał wątpliwości  czy za ten czyn należy się wyrok w zawieszeniu czy też cela na pół roku.  Marcin  F.  został skazany na sześć miesięcy bezwzględnego więzienia. Sąd II instancji utrzymał ten wyrok. Pod koniec marca tego roku 34-letni mężczyzna miał się stawić w zakładzie karnym, jednak  po naciskiem środowisk prawicowych, minister sprawiedliwości wstrzymał wykonanie wyroku.
Jednocześnie  Marcin F. zwrócił się o ułaskawienie do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.  W skierowanym do niego liście, który opublikowała  „GW” nazywa go „pierwszym obywatelem wspaniałego kraju dumnych potomków Lechitów, Piastów, Jagiellonów… Kolumbów”.  Jest  też o kibicach – „dobrych ludziach” i „wspaniałych patriotach”, którzy siedzą w więzieniu przez byłego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Zadeklarował, że kibice chcieliby stanąć w obronie „dobrej zmiany”.

Protestują związkowcy

Przeciwko ułaskawieniu  Marcina F. protestują środowiska policyjne. W ubiegłym tygodniu,  Zarząd Główny NSZZ Policjantów skierował  dwa pisma do ministra sprawiedliwości  i prokuratora generalnego  o powody wstrzymania wykonania wyroku  oraz na ręce Prezydenta RP  z prośbą o niekorzystanie z prawa łaski wobec skazanego za czynną napaść na funkcjonariusza.  Wnioski podyktowane były  troską zarówno o bezpieczeństwo funkcjonariuszy Policji, jak i obywateli.  Zaniepokojeni związkowcy chcą wiedzieć,  czy Państwo Polskie stoi po ich stronie, zwłaszcza że naruszona została nietykalność cielesna działających w ich imieniu funkcjonariuszy. A takie wypadki nie mogą być tolerowane.
Zdaniem związkowców, skorzystanie w tym przypadku z prawa łaski stanowiłoby niebezpieczny precedens i wskazywałoby na potencjalną bezkarność nagannych i  niedopuszczalnych społecznie zachowań.  Tym bardziej, że w ostatnich  czasie dają się zauważyć niepokojące  zjawiska w podejściu sądów i prokuratur do orzeczeń wobec funkcjonariuszy.
Niedawno Sąd Rejonowy w Tychach wymierzył karę 8 miesięcy pozbawiania wolności i 10 tys. zł grzywny policjantowi. Użył on naboju hukowego w trakcie obrzucania kamieniami przez pseudokibiców, wskutek czego jeden z szalikowców  został przypadkowo ranny częścią łuski.  Kolejnym niepokojącym wydarzeniem był przypadek dwukrotnego umorzenia postępowania przez gdańską prokuraturę wobec podejrzanego o znieważenie interweniujących policjantów. Jak to wyjaśniała prokuratura, sprawa, który próbował kopać  i  bić pięściami funkcjonariuszy był po raz pierwszy pod wpływem amfetaminy i biedaczysko nie wiedział co robi. A ponadto, ten  czyn  nie odznacza się „znacznym stopniem społecznej szkodliwości”.

A może ułaskawienie sprawców spod Nangar Khel?

Sytuacja w pokrewnych służbach mundurowych przypomina incydent spod Nanghar Khel w Afganistanie, który miał miejsce 16 sierpnia 2007.   Żołnierze polscy przeprowadzili wtedy ostrzał wioski,   w wyniku którego śmierć poniosło sześć osób, trzy zostały ciężko ranne.
W połowie  lutego br. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego orzekła, że żołnierze  uczestniczący w tym wydarzeniu  są niewinni zbrodni wojennej. Wymierzył za to wyroki w zawieszeniu za złe wykonanie rozkazu.  Wszystkim przypisano popełnienie przestępstwa przeciwko zasadom dyscypliny wojskowej, ponieważ działali wspólnie. Wyrok jest prawomocny.
Czy w tej sytuacji prezydent RP Andrzej Duda nie powinien zastosował akt łaski wobec żołnierzy skazanych na kary w zawieszeniu ws. Nangar Khel.  Jest mało prawdopodobne, aby wniosek w tej sprawie przygotowała prokuratura, która przyczyniła się  do oskarżenia żołnierzy.  R.Ch.

http://www.portal-mundurowy.pl/

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT