Debata o mundurowych, bez mundurowych.

Jednym z tematów sobotniego wydania „Debaty Trójstronnej” w TVP INFO była reforma emerytur mundurowych. W debacie nie brał udziału żaden przedstawiciel służb mundurowych.

 

W sobotę, 22.10.2011′ w cyklicznym programie TVP INFO „Debata Trójstronna” prowadzonym przez Joannę Osińską wystąpili: poseł Andrzej Czerwiński – reprezentujący stronę rządową, Andrzej Jacaszek – Pracodawcy RP, Wojciech Warski, BCC – reprezentujący stronę pracodawców oraz Zygmunt Mierzejewski, Forum Związków Zawodowych – reprezentujący stronę związkową.
Jednym z tematów debaty była reforma emerytur mundurowych. Wypowiadający się w tej sprawie reprezentanci strony rządowej, w odpowiedzi na pytanie prowadzącej – kiedy nastąpi i jak będzie wyglądać reforma emerytur mundurowych, nie umieli nawet w przybliżeniu określić żadnych konkretów. Przerzucali się ogólnikami i sloganami o konieczności ograniczania „przywilejów”, – że państwa nie stać na utrzymywanie „rozbudowanych przywilejów służb mundurowych i górniczych”, że spowolnienie, że kryzys, że jesteśmy na dorobku…i temu podobne dyrdymały.

Andrzej Jacaszek nawet postraszył społeczeństwo zwiększeniem podatków, jeśli utrzymamy przywileje i emerytury mundurowe na obecnym poziomie… (ciekawie to zabrzmiało zwłaszcza w kontekście niedawnych zapowiedzi o niepodnoszeniu podatków, jakie padły w kampanii wyborczej PO). W jednej z wypowiedzi stwierdził też, że górnicy pracują w ciężkich warunkach ale podpisując umowy o pracę godzą się na takie warunki…

Z kolei poseł Andrzej Czerwiński przyparty do muru przez prowadzącą wydusił w końcu, że „…będzie zmiana systemu emerytur mundurowych, bo bez tego nie będzie można mówić o Polsce jako o państwie nowoczesnym (sic!). Jakie zmiany będą? Tego już poseł nie wie, lecz stwierdził, iż „…mamy plan ale trzeba jeszcze szczegóły uzgodnić – w normalnym państwie nie odbiera się „wszystkiego w tył” (przytaczam dosłowną wypowiedź posła), a podpisywane umowy będą dotrzymywane…

Wojciech Warski z BCC tradycyjnie tryskał jadem na wszystkich, którzy mu nie potakiwali a nie potakiwał mu nikt. Szybko zboczył z tematu służb mundurowych i przeszedł do „umów śmieciowych” – przy okazji wyłajał stronę związkową za uporczywe utrudnianie pracodawcom w Komisji Trójstronnej całkowitego uchylenia kodeksu pracy i uzyskania możliwości wyrzucania pracowników na bruk. Przywołany przez prowadzącą do tematu stwierdził, że „…jesteśmy na dorobku, chcemy żyć jak w państwach zachodniej Europy, ale nas nie stać – jeżeli będą tolerowane przywileje emerytalne to zbankrutujemy – nie stać nas na przywileje górnicze i na przywileje mundurowe…”.

Zygmunt Mierzejewski zaczął z wysokiego „C” od wylania żalów na stronę rządową, że zaniedbuje dialog społeczny etc. Po interwencji prowadzącej, przeszedł do tematu emerytur mundurowych stwierdzając, że „…jeśli strona związkowa ustąpiła w sprawie stażu służby, to czas najwyższy, żeby strona rządowa ustąpiła w sprawie wieku przechodzenia na emeryturę…”. Niestety na pytanie prowadzącej na jakim etapie znajdują się rozmowy strony rządowej i związkowej w sprawie reformy emerytur mundurowych Zygmunt Mierzejewski trochę rozminął się ze stanem faktycznym mówiąc, że „…trwają prace w podzespołach…”.

Prace w podzespołach zakończyły się w czerwcu, zaś zespół związkowo – rządowy wypracował tuż przed wyborami końcowe porozumienie co do najważniejszych ustaleń mówiących między innymi o tym, że: nie będzie włączenia służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego a nowy system uposażeniowy nie będzie obowiązywał obecnie znajdujących się w służbie...Czyli, jakby powiedział poseł Czerwiński –  nie będzie odbierania „wszystkiego w tył”… Wypadałoby jednak żeby wiceprzewodniczący FZZ orientował się trochę lepiej w przedmiocie reformy emerytur mundurowych tym bardziej, że większą część Forum ZZ stanowią właśnie służby mundurowe.
Myślę, że jeśli chcemy poznać przyszłość reformy emerytalnej – czyli „co będzie w przód?” (trzymając się słownictwa posła Czerwińskiego) musimy poczekać na kolejne spotkanie zespołu związkowo – rządowego. Dyskutowanie tematu reformy emerytur mundurowych w debacie trójstronnej, bez udziału żadnego przedstawiciela służb mundurowych i bez przedstawiciela rządu, który choć w zarysie miałby pojęcie, o czym mowa – zdecydowanie mija się z celem.
Program się odbył, panowie sobie porozmawiali, a nawet na siebie pokrzyczeli i tyle. Kto nie oglądał, nic nie stracił.

Na podstawie przekazu TVP INFO (jp)

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT