Dzisiaj decyzja w sprawie protestu FZZSM

Dzisiaj decyzja w sprawie protestu FZZSM

Dzisiejsze spotkanie związkowców Straży Granicznej, Państwowej Straży pożarnej i Służby Więziennej w Ministerstwie Sprawiedliwości nie przyniosło żadnego postępu w sprawie objęcia podwyżką wszystkich służb mundurowych.

Jak poinformował w wywiadzie dla TVP INFO przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa – Wiesław Żurawski – „…rozmowa o pieniądzach była bardzo krótka…Minister poinformował związkowców, że na temat podwyżek może rozmawiać w perspektywie roku 2013, na takie postawienie sprawy nie możemy się zgodzić w sytuacji, gdy nasze uposażenia są zamrożone od trzech lat …” stwierdził Wiesław Żurawski.

Po południu, około 13:45, przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Służb Mundurowych podejmą decyzję w sprawie dalszych form protestu. Media spodziewają się wprowadzenia proponowanego przez Straż Graniczną strajku włoskiego polegającego na znacznym spowolnieniu pracy co wynikać będzie z drobiazgowego i skrupulatnego – zgodnego z procedurami wykonywania obowiązków służbowych.

Ogólnopolski Komitet protestacyjny powołała 19 grudnia 2011′ Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Zrzesza ona związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, a także funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa. Była to reakcja na expose premiera Donalda Tuska, który 18 listopada zapowiedział podwyżki uposażeń dla żołnierzy i policjantów – po ok. 300 zł brutto, od lipca 2012 roku.

Związkowcy przestrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa w związku z faktem, że rośnie liczba funkcjonariuszy, którzy m.in. ze względu na brak podwyżek chcą odejść ze służby. Strażak przez pierwsze trzy lata służby zarabia średnio 1,7-1,8 tys. złotych brutto.

Związkowcy uważają, że przyznanie podwyżki policjantom, jako jedynej ze służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, jest nieodpowiedzialne i ma na celu skłócenie służb. Jak podkreślają większość funkcjonariuszy nie dostała podwyżek od trzech lat.

W związku z tym 13 grudnia NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej ogłosił pogotowie strajkowe. Gotowość do podjęcia akcji protestacyjnej ogłosił związek zawodowy strażaków, a także związkowcy ze Służby Więziennej oraz Izby Celnej. Działania protestacyjne – na znak solidarności – poparł NSZZ Policjantów. Oflagowane zostały jednostki i posterunki poszczególnych formacji.

Po spotkaniu zespołu ds. reformy emerytur mundurowych, jakie miało miejsce w dniu 12 grudnia, gdzie temat podwyżek także wypłynął, w MSW rozpoczęła się analiza budżetów Straży Granicznej i straży pożarnej na 2012 rok dotycząca ewentualnej podwyżki płac. Na połowę stycznia szef resortu Jacek Cichocki zaprosił stronę związkową na rozmowy w tej sprawie.

Na podwyżki dla policjantów w 2012 roku w projekcie budżetu zarezerwowano ponad 200 mln zł. 20 grudnia sejmowa komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych odrzuciła poprawkę zgłoszoną przez Solidarną Polskę, która zakładała zwiększenie tej rezerwy o 100 mln zł i przyznanie podwyżki wszystkim funkcjonariuszom służb podległych MSW.

Na podstawie TVP INFO (jp)

źródło: zgnszzp

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT