Emerytury mudurówek do Trybunału.

Związkowcy służb mundurowych zapowiadają zaskarżenie ustawy emerytalnej do Trybunału Konstytucyjnego

 

Nie tylko politycy opozycji zamierzają walczyć z podwyższeniem wieku emerytalnego. Jak dowiedziała się „Rz”, działacze związków służb mundurowych chcą zaskarżyć np. kwestię niekonsultowania z nimi niektórych rozwiązań.

– Myślimy o takim posunięciu. Będziemy dokładnie rozważać, jakie argumenty mogłyby znaleźć się w takim wniosku  – potwierdza informacje „Rz” Antoni Duda, przewodniczący NSZZ Policjantów. Mundurowi uważają, że przyjęte przez Sejm regulacje są szkodliwe dla służb i źle wpłyną na stan bezpieczeństwa. Ustawa zakłada, że funkcjonariusze mają przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat i po 25 latach służby (dotąd wystarczył15-letni staż).

Jakie przepisy mogłyby zostać zaskarżone? To będą analizować prawnicy. Już teraz mundurowi wskazują kilka kwestii.

Sejm przyjął, że emerytury funkcjonariuszy będą naliczane z okresu 10 lat służby. Tymczasem w projekcie przekazanym związkom do konsultacji była mowa o trzech latach. To ich zdaniem narusza zasadę konsultacji.

Mundurowi zastanawiają się też, czy można zakwestionować likwidację zasad podwyższania wymiaru emerytury za służbę w warunkach szczególnych (za każdy rok o 0,5- 2 proc.). Dotyczyło to m.in. antyterrorystów czy pirotechników. Teraz to będzie możliwe tylko, gdy to służba na froncie i w strefie wojny.  – Nawet policjanci na misjach stabilizacyjnych z tego nie skorzystają – mówi Andrzej Szary, wiceszef policyjnego związku.

A Duda dodaje:  – Antyterroryści czy policjanci wnikający do gangów nie będą w żaden sposób premiowani.

Inna wątpliwość to pospieszny tryb uchwalenia ustawy. –  Kluczowy dla 300 tysięcy funkcjonariuszy i żołnierzy akt uchwala się w jeden dzień – mówi Duda.

Do walki przeciwko reformie emerytalnej w TK szykuje się też opozycja i inne związki.  – Już pracujemy nad wnioskiem, bo wydaje się, że sprawa przegłosowania ustawy przez Senat i podpisu prezydenta jest już przesądzona  – mówi „Rz” poseł Stanisław Szwed (PiS).

Skarga PiS ma iść w dwóch kierunkach.  – Chcemy zaskarżyć tryb uchwalenia ustawy i naruszenie zasady konsultowania projektu  – mówi Szwed. Zdaniem posła partnerzy społeczni dostali do konsultacji zupełnie inny projekt ustawy niż ten, który był w Sejmie, np. nie było tam zasad przyznawania emerytur częściowych. Nie podoba im się to, że świadczenia częściowe nie będą wyrównywane do minimalnej emerytury i fakt, że ich wypłata będzie pomniejszać kapitał emerytalny, w rezultacie późniejsze pełne świadczenie będzie znacznie niższe.

Ale niewykluczone, że PiS i NSZZ „Solidarność” przygotują wspólną skargę do TK. Decyzji nie podjęli.  – Nasi eksperci zastanawiają się nad skargą  – mówi Henryk Nakonieczny z „S”.

Nad skargą pracuje też OPZZ.  – Szukamy solidnych podstaw do zaskarżenia ustawy do Trybunału  – mówi Andrzej Radzikowski z OPZZ.

Co na to prawnicy?  – To, że do Sejmu trafił inny projekt niż ten, który był konsultowany przez partnerów społecznych, to dla Trybunału żaden argument. Konsultacje są tylko zasięgnięciem opinii. To normalne, że w toku prac projekt ustawy jest modyfikowany  – mówi „Rz” prof. Piotr Winczorek, konstytucjonalista. Ale widzi słabość ustawy.  – TK może nie spodobać się tryb uchwalania ustawy, takie błyskawiczne tempo. Trybunał raczej krytycznie patrzy na takie pospieszne działania – mówi prawnik.

źródło:Rzeczposlita

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT