Generał za generała

    Bogdan Klimek nie będzie już Komendantem Wojewódzkim w Opolu. To wiadomość oficjalna podobnie jak ta, że jego miejsce zajmie Leszek Marzec, dotychczasowy komendant jednostki w Gorzowie Wielkopolskim. Za tą zmianą pójdą następne. Jakie? O tym Mariusz Studzienny.

 

]To musiała być krótka żołnierska rozmowa. Według naszych informacji komendant wojewódzki Bogdan Klimek otrzymał propozycję nie do odrzucenia. Albo przenosi się do innej jednostki, albo rezygnuje. Wybrał tę drugą drogę. W policji ponad trzydzieści lat. Chciał pracować jeszcze rok, ale nie w nowym garnizonie. Stąd raport i decyzja o odejściu.

– W tym momencie do czasu rozliczenia się ze służbą będzie pozostawał w dyspozycji komendant głównego policji – mówi Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Bogdan Klimek na Opolszczyznę przyjechał w 2006 roku. Obawiano się że będzie nową „miotłą”. Wielkich roszad kadrowych jednak nie przeprowadził. Za jego kadencji polepszyły się warunki pracy policjantów, wzrosła również wykrywalność przestępstw.

– Myślę, że komendanta Klimka można ocenić jako dobrego komendanta. Za jego czasów nie było większych afer w policji, wyniki też są dobre, społeczeństwo czuje się bezpiecznie co pokazują wyniki – mówi Maciej Nowak, publicysta Radia Opole.

Sam generał z mediami jeszcze rozmawiać nie chciał. Mówią za to chętnie związki zawodowe. Spieraliśmy się, ale zawsze dochodziło do konsensusu. Duży plus generał Klimek ma za walkę w obronie skazanych policjantów z Kędzierzyna-Koźla.

– Generała Klimka oceniamy na ocenę 5, na bardzo dobrą – mówi Ignacy Krasicki ze związków zawodowych policjantów w Opolu.

To przeszłość, przyszłość – to nowy komendant. Komenda Główna potwierdziała, ze będzie nim Leszek Marzec. Od listopada generał, bardzo dobry przyjaciel byłego komendanta głównego Matejuka, pochodzi z Wałbrzycha. Ze swoim garnizonem już się pożegnał.

– Jestem zadowolony i dumny z tego, że mogłem pracować w województwie lubuskim, są tu wspaniali ludzie, wspaniali samorządowcy i to był najlepszy okres w moim życiu – mówił.

Ale nieco inaczej pracę tę oceniają media. Jak mówi dziennikarka TVP Gorzów Dorota Bukowska komenda za czasów Marca z bardzo dobrej stałą się …przeciętną.

– Ma opinię osoby zachowawczej. Na podsumowaniu roku podała informacja, że garnizon jest nadal w czołówce ale wiemy, że ta ocena nie jest najwyższa i nastąpił spadek wykrywalności przestępstw – mówi Dorota Bukowska z TVP Gorzów Wielkopolski.

Jednym z powodów mogła być tendencja do obsadzania wysokich stanowisk „swoimi”, co wytykali mu dziennikarze. I tego też obawiają się opolscy policjanci. Stąd liczne raporty o planowanym odejściu z komendy wojewódzkiej jak i jednostek powiatowych.

– Województwo lubuskie cieszy się, że ten komendant odchodzi, to nie mogę powiedzieć, że my w województwie opolskim cieszymy się, że przychodzi – powiedział nam Ignacy Krasicki.

Już te opinie świadczą o tym, że na dzień dobry w opolskim garnizonie atmosfera będzie… umiarkowanie optymistyczna.

Więcej:

http://www.tvp.pl/opole/informacja/kurier-opolski/wideo/1-lutego-2012-r/6385709

Mariusz Studzienny
red. J.K.

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT