Interwencja na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie przedmiotem posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych

ilustracjaPrzedmiotem posiedzenia Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych (ASW) w dniu 2 września 2020′ będzie:  Rozpatrzenie i zaopiniowanie dla Marszałek Sejmu wniosku Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu „Informacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat interwencji policji i zatrzymań dokonanych na ul. Krakowskie Przedmieście oraz ul. Wilczej w Warszawie w dniach 7 i 8 sierpnia 2020 r.”

 

Przypominamy, że wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik oraz Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk udzielali już na posiedzeniu Senatu informacji na temat działań i zatrzymań dokonywanych przez policję podczas protestu, który odbył się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Dyskusja w Senacie trwała około trzech godzin.

– Uważamy, że policja działała w pełni profesjonalnie i adekwatnie do sytuacji. Środki przymusu bezpośredniego zastosowano zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – podkreślał w Senacie wiceszef MSWiA. Jak wskazał, podczas interwencji spośród środków przymusu policjanci używali tylko siły fizycznej, chwytów, i kajdanek wobec osób zatrzymanych.

– Żadna przynależność do żadnej grupy nie może usprawiedliwiać agresji, nie może legitymizować hejtu, nie może dawać prawa do obrażania innych. Nie może być swoistego immunitetu na społeczność LGBT – mówił wówczas w Senacie wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik, odnosząc się do wydarzeń, które miały miejsce w piątek w Warszawie w związku z zatrzymaniem Michała Sz. “Margot” (wypuszczony z aresztu 28 sierpnia – przyp. jp.)

Komendant główny policji, gen. Jarosław Szymczyk przyznał, że po 7 sierpnia od policjantów słyszy słowa: “Panie komendancie, co jeszcze musimy znieść? Co jeszcze musimy wytrzymać, skoro się nas szarpie, skoro się nas wyzywa, skoro się na nas pluje?”. Wobec łamania prawa nie ma znaczenia kto, jaką flagę nosi, jaki trzyma szalik czy jaką ma legitymację. – zaznaczył Komendant.

Warto podkreślić, że Komenda Stołeczna Policji opublikowała nagranie z piątkowych zdarzeń na Krakowskim Przedmieściu. “Jako stołeczni policjanci jesteśmy bardzo tolerancyjni, jednak jest od tego jeden wyjątek. Nigdy nie będziemy tolerować łamania prawa” – głosił komunikat KSP.

Politycy opozycji zarzucali policji brutalność i nieprzestrzeganie procedur. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni domaga się powołania specjalnej komisji ws. piątkowych zajść w stolicy na tle aresztowania aktywisty o pseudonimie Margot. W tej sprawie politycy zwrócili się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

W następstwie tego wniosku odbędzie się jutrzejsze posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

 

 

źródło: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PlanPosKom.xsp2020.09.01

 

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Benedykt Nowak
przewodniczący
tel. 77 4223303

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT