Katowice: apelacja ws. skazanego policjanta odroczona

Katowicki sąd odroczył o dwa tygodnie rozpatrzenie apelacji od wyroku skazującego policjanta za zranienie kibica w trakcie kibolskiej zadymy.

Swoją decyzję sąd argumentował zawiłością sprawy.
Katowice: apelacja ws. skazanego policjanta odroczona

 

 

Przypomnijmy, że sąd pierwszej instancji skazał policjanta na karę ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz wypłatę 10 tys. złotych zadośćuczynienia dla zranionego kibica.
Do zdarzenia doszło 1 czerwca 2013 roku, podczas powrotu ok. 200 kibiców GKS Tychy z wyjazdowego spotkania z Cracovią. Tuż przed północą, na stacji kolejowej w Tychach, doszło do konfrontacji policji z szalikowcami. Na policyjny gaz łzawiący kibice odpowiedzieli kamieniami. Wtedy też jeden z policjantów użył broni hukowej.
Wylatująca z lufy po wystrzale tzw. przybitka (filcowa zatyczka naboju) raniła w twarz przebiegającego peronem kibica. Jej fragment ranił mężczyznę w nos. Poszkodowany Krzysztofowi T. skierował sprawę do sądu, zarzucając policjantowi przekroczenie swoich służbowych uprawnień. Do takiego stanowiska przychylił się (w kwietniu tego roku) Sąd Rejonowy w Tychach, który uznał, że Tomasz K. z katowickich oddziałów prewencji przekroczył swoje uprawnienia, używając środka przymusu bezpośredniego w postaci „pocisku hukowego”. Wobec policjanta zasądzono osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu, 10 tys. złotych zadośćuczynienia dla poszkodowanego kibica oraz dwuletni zakaz pracy w policji.

7 czerwca 2016′ przed Sądem Okręgowym w Katowicach odbyła się apelacja od tego wyroku. Na sali sądowej nie pojawił się poszkodowany Krzysztof T. Tak jak zapowiadano, w charakterze publiczności, w rozprawie wzięło udział kilkudziesięciu policjantów, którzy wspierali swojego kolegę. Na sali sądowej zasiedli : przewodniczący ZG NSZZ Policjantów Grzegorz Nems, wiceprzewodniczący: Józef Partyka, Krzysztof Wierzbicki, Benedykt Nowak oraz zarządy: opolski, wrocławski, śląski i policjanci OPP.

Obrońca Tomasza K. domagała się uchylenia wyroku sądu pierwszej instancji. Jak argumentowała, powołując się na opinię biegłego, policjant oddający strzał nabojem hukowym nie ma wpływu na tor lotu tzw. przybitki. – Nie mógł przypuszczać, gdzie poleci zatyczka. Należy traktować to zdarzenie jak nieszczęśliwy wypadek – mówiła i wskazywała, że badania balistyczne potwierdzają, że policjant nie celował w konkretną osobę. – W tym tłumie mógłby być to każdy – dodawała. Zdaniem obrony, nabój hukowy nie jest środkiem przymusu bezpośredniego, bo to amunicja ślepa, której działanie polega wyłącznie na oddziaływaniu „świetlno-akustycznym”.

Z argumentami obrony nie zgodził się oskarżyciel. W krótkiej mowie wskazywał, że „nie zachodzą żadne przesłanki, które pozwalają apelację wziąć pod uwagę”. Ostatecznie katowicki sąd, powołując się na zawiłość sprawy, postanowił odroczyć rozpatrzenie apelacji o dwa tygodnie. Swoją decyzję ogłosi 21 czerwca.

Rafał Jankowski, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Katowicach, uważa, że wyrok sądu w Tychach zbulwersował środowisko policyjne i może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. – Nie możemy doprowadzać do takich sytuacji, kiedy policjant będzie bał się interweniować. Policjant musi być szybki i sprawny – i tego społeczeństwo od nas oczekuje – komentuje.
Jak mówił, poszkodowany nie był postronną osobą. – Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą. Gdy bierze się udział w kibolskiej zadymie, to trzeba sobie zdawać sprawę, że można doznać jakichś obrażeń. Niestety środowiska kibolskie, bandyckie i pseudonarodowe mają sygnał, nie tylko sądu w Tychach, że mają zielone światło. Moim zdaniem, jeśli dalej będzie się tak działo, będzie zagrożone bezpieczeństwo obywateli na ulicach – uważa.

Sprawa jest kuriozalna. Gdy policjant działa zgodnie z prawem, a wyrządzi jakąś szkodę, to jest oczywiste, że pokrywa to skarb państwa. To było nieumyślne. Jeżeli sąd skazuje za to policjanta na karę więzienia i bardzo wysoką nawiązkę, to naszym zdaniem jest to niesprawiedliwe – powiedział Benedykt Nowak, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów z Opola.

http://wiadomosci.onet.pl/slask/katowice-apelacja-ws-skazanego-policjanta-odroczona/9b8fpx

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT