Przedstawiamy do indywidualnej oceny elementy programów wyborczych partii i ugrupowań politycznych ubiegających się o miejsca w parlamencie w najbliższych wyborach.
Szanowne Koleżanki i Koledzy!
Przedstawiamy Wam do indywidualnej oceny elementy programów wyborczych partii i ugrupowań politycznych ubiegających się o miejsca w parlamencie w najbliższych wyborach.
Zadaniem powołanej w tej sprawie komisji, było odnajdywanie w opublikowanych programach wyborczych i wypowiedziach liderów zapisów i wypowiedzi dotyczących pomysłów na poprawę bezpieczeństwa wewnętrznego kraju, oraz sytuacji materialnej policjantek i policjantów.
Jako formacja Policji pozostajemy oczywiście apolityczni, jednak nikt nie może nam zabronić posiadania poglądów i przedstawienia informacji na temat programów komitetów wyborczych.
Życzymy przyjemnej lektury i trafnych wyborów!
Kolejność przedstawionych informacji jest nieprzypadkowa a została oparta na kolejności list wyborczych
I. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
Proponuje:
1. Połączenie resortu spraw wewnętrznych z resortem administracji – usprawni pracę wojewodów.
2. Opracowanie i skierowanie do Sejmu ustawy o modernizacji służb mundurowych ze szczególnym uwzględnienie podwyżki płac dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.
3. Reaktywowanie zamkniętych Posterunków Policji w gminach.
4. Wprowadzenie realnych zmian do „ustawy o L-4”, służących znormalizowaniu patologicznych rozwiązań w niej zawartych i zmierzających do usprawnienia działania systemu, celem uniknięcia krzywdzących funkcjonariuszy zapisów.
II. Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP
Proponuje:
1. Wzmocnienie roli policjanta, dzielnicowego w kontekście jego zadań, oraz miejsca w strukturze Policji, a także oczekiwań społecznych wyrażanych wobec „policjanta pierwszego kontaktu”. Gwarantowanie, że 75 procent czasu dzielnicowy będzie spędzał w terenie, budując zaufanie społeczne.
2. Przeciwdziałanie przestępstwom w cyberprzestrzeni, poprzez przygotowanie merytoryczne funkcjonariuszy, wyposażenie ich w sprzęt , oraz rozbudowę specjalnych komórek.
3. Wzmocnienie systemu antyterrorystycznego poprzez: zwiększenie wydatków na sprzęt antyterrorystyczny, uregulowanie kwestii dronów, oraz wzmocnienie współpracy międzynarodowej.
4. Kontynuowanie programu „standaryzacji komend”.
5. Kolejne priorytety w programie wyborczym PO to: walka z dopalaczami i przestępczością narkotykową, bezpieczne drogi, przeciwdziałanie przestępczości gospodarczej.
III. Komitet Wyborczy Partia Razem
Nie odnaleziono informacji dotyczących bezpieczeństwa publicznego i Policji
IV. Komitet Wyborczy KORWiN
Nie odnaleziono informacji dotyczących bezpieczeństwa publicznego i Policji.
V. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe
Nie odnaleziono informacji dotyczących bezpieczeństwa publicznego i Policji.
VI. Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni
Proponuje:
1. Komisariat Policji w każdej gminie, jako element podniesienia bezpieczeństwa i działania prewencyjnego.
2. Coroczną waloryzację wynagrodzeń w Policji i wszystkich służb, co najmniej o wskaźnik inflacji.
3. Wprowadzenie stałego dodatku w weekendy i święta, oraz odpłatności za udział w zabezpieczeniu imprez o podwyższonym ryzyku.
4. Utworzenie jednego urzędu realizującego zakupy i zaopatrzenie na potrzeby wszystkich służb mundurowych, co powinno przyczynić się do powstania oszczędności.
VII. Komitet Wyborczy Wyborców „Kukiz15”
Proponuje:
1. Zmianę struktury Policji, poprzez decentralizację – podstawowy poziom działania policji to powiat. Komendy wojewódzkie to element zarządzania kryzysowego i koordynacja prac powiatów. Kierowanie oddziałam zwartymi prewencji i AT. Komenda Główna o charakterze sztabowo-logistycznym i planistycznym. Zarządzanie kryzysowe i struktura Centralnego Biura Śledczego.
2. Konsolidację służ policyjnych i parapolicyjnych w jedną Policję Państwową, tj. SOK, Straży Leśnej, Rybackiej, Miejskiej, itp.
3. Wprowadzenie wyboru Komendantów Powiatowych przez obywateli w głosowaniu.
VIII. Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru
Proponuje:
1. Stopniowe ujednolicanie systemu emerytalnego przez obejmowanie nim nowych osób wchodzących na rynek pracy w tym górnicy, rolnicy i inne do tej pory uprzywilejowane grupy społeczne.
2. Brak innych informacji dotyczących poprawy bezpieczeństwa wewnętrznego i służb mundurowych.
źródło: ZG