Komunikat Kancelarii Prezydenta po spotkaniu z FZZSM.

Odrębność systemu emerytalnego służb mundurowych występuje w większości krajów NATO i UE. Pan prezydent uważa, że jest to także w polskich warunkach rozwiązanie lepsze niż włączanie służb mundurowych do systemu powszechnego – powiedział PAP Stanisław Koziej.

 

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w radiowej „Trójce”, że spotyka się z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych, aby wysłuchać opinii osób najbardziej zainteresowanych zmianami w systemie emerytur mundurowych. Spotkanie odbyło się we wtorek rano w Belwederze. W rozmowach uczestniczyli też Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej i minister Irena Wóycicka.

– Zmiana ustawy emerytalnej, która dotykać będzie tych, którzy zdecydują się przyjść do pracy na nowych warunkach do służby jest o wiele prostsza, bo nie dotyka ludzi , którzy przyszli do służby na starych zasadach – mówił w wywiadzie dla radiowej „Trójki” prezydent.

Ocenił, że dziś, kiedy nastąpiło przejście na pełną profesjonalizację sił zbrojnych trzeba pozyskiwać z rynku pracy tych, którzy chcieliby pracować w wojsku czy w policji, to w dużo większym stopniu rynek będzie decydował o tym, czy przyjdą czy nie. – A rynek, to także atrakcyjność płacy – zaznaczył.

– Jeżeli będzie mało chętnych to trzeba będzie poprawiać warunki przede wszystkim płacowe – uważa prezydent. – Chore w polskim systemie od wielu, wielu lat, jest to, że w jakiejś mierze system emerytalny, przywileje w systemie emerytalnym są zamiast korzystnej płacy. To nie jest zdrowie. Należy płacić za pracę, a emerytura powinna być pochodną zarobków – zaznaczył.

Po spotkaniu szef BBN powiedział PAP, że prezydent w najbliższym czasie podejmie decyzję w sprawie ustawy emerytalnej służb mundurowych.

– Odrębność systemu emerytalnego służb mundurowych występuje w większości krajów NATO i UE. Pan prezydent uważa, że jest to także w polskich warunkach rozwiązanie lepsze niż włączanie służb mundurowych do systemu powszechnego – powiedział PAP Stanisław Koziej

Szef BBN poinformował, że w kontekście ustawy emerytalnej omówiono także inne kwestie związane ze służbami mundurowymi. – Przewodniczący związków zawodowych przedstawili propozycję wykreślenia z pragmatyki służbowej zapisu o możliwości zwolnienia ze służby funkcjonariusza po 30 latach wysługi. Ten przepis w związku z nową ustawą emerytalną stoi w kolizji z ustanowionym tam łącznym warunkiem uzyskania emerytury. Prezydent polecił BBN, aby we współpracy ze związkami zawodowymi służb mundurowych i w konsultacji z MSW przeanalizować ten problem i przygotować stosowne propozycje – powiedział Stanisław Koziej. Poinformował, że w lipcu prezydent zaprosi związki mundurowe na kolejne spotkanie.

W spotkaniu w Belwederze wzięli udział związkowcy zrzeszeni w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Skupia ona funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej. (inf. własna, PAP)

 

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta/wywiady/art,118,spotkanie-z-przedstawicielami-zwiazkow-mundurowych.html

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT