Komunikat Prezydium Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Opolu.
Szanowne Koleżanki i Koledzy !!!
Od dłuższego czasu wszystkim kręci się już w głowach od wszelkiego rodzaju spekulacji na temat zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym i ustawie o Policji, które negatywnie wpłyną na wysokość naszych przyszłych emerytur.
We wzajemnym straszeniu się osiągnęliśmy już mistrzostwo świata. Na przemian „Internetowe Forum Policji” i „specjaliści” od spekulowania na różnych portalach internetowych, prześcigają się w przepowiedniach, jak to nasi rządzący włodarze chcą sięgnąć do naszych i tak już pustawych kieszeni.
W tle tego wszystkiego jeszcze głosy społeczeństwa o „35-letnich emerytach”, o wielotysięcznych emeryturach mundurowych i niesprawiedliwości społecznej etc.
Od tych informacji aż wyć się chce i jestem przekonany, że wszyscy myślimy to samo: „niech to się już wreszcie skończy!” Każdy jest już zmęczony życiem w niepewności i strachu, że zostanie oszukany i wyjdzie na przysłowiowego „durnia”. Sami odbieramy codziennie po kilka telefonów z pytaniem: „cz to już czas na odejście, czy jeszcze poczekać?”. Odpowiadam, że nie wiem, ale zalecam spokój ponieważ podjęte zbyt pochopnie decyzje, które należą do kluczowych w naszym życiu nie przynoszą niczego dobrego. Trzeba być czujnym i dobrze obserwować co się dzieje w polityce.
Ponad rok temu Pan Premier Tusk, w swoim piśmie uspakaja służby mundurowe a w ręcz gwarantuje, że nie podejmie żadnych decyzji nie korzystnych dla będących obecnie w służbie. Niby nie ma powodu żeby temu nie wierzyć, ale mamy jeszcze w pamięci naszych starszych kolegów ze Służby Bezpieczeństwa, których wpakowano do jednego „worka” i uznano, że wszyscy są źli i działali na niekorzyść „naszej biednej Ojczyzny” i jej Obywateli. A podobno „prawo nie działa wstecz” i prawa nabyte to rzecz święta!
No to wierzyć czy nie?
Na to pytanie nikt nie da jednoznacznej odpowiedzi, jednak obserwacja naszej sceny politycznej daje pewne wskazówki. Choćby expose premiera, którego wysłuchałem w skupieniu i głęboko odetchnąłem po jego zakończeniu. Było wreszcie o bezpiecznym państwie o konieczności nakładów na Policję, było zapewnienie, że nowe zmiany w ustawach będą dotyczyły tylko przyjętych do służby po ich wejściu w życie. Było wreszcie o podwyżkach uposażeń w przyszłym roku.
Cały kraj, Europa i świat patrzył na wystąpienie Premiera i myślę, że nie mógł sobie pozwolić na tzw. rzucanie słów na wiatr . Faktycznie w całym wystąpieniu mało było obietnic i bujania w obłokach a dużo konkretów, więc jest nadzieja. Myślę, że to następny powód, aby zachować spokój.
Kolejny to Euro 2012, ta impreza będzie wymagała od nas pełnego zaangażowania i skuteczności. Bezpieczną i profesjonalną obsługę tak wielkiego przedsięwzięcia może zapewnić tylko doświadczona armia Policjantów, dowodzona przez wykwalifikowanych dowódców z wieloletnim doświadczeniem. Nasi młodsi koledzy, którzy na Euro będą świeżo po przeszkoleniu, mimo że są pełni zapału i dobrej woli, nie poradzą sobie bez wsparcia starszych, doświadczonych kolegów. Dlatego też Rząd musi zachować zdrowy rozsądek w podejmowaniu zbyt radykalnych zmian w ustawach dotyczących służb mundurowych. Dając nam kolejne zapewnienia w postaci podwyżek oraz możliwości odejścia na emeryturę na starych warunkach kolejny raz otrzymaliśmy gwarancję na spokojną przyszłość.
Kolejny dowód na to, że póki co należy zachować spokój podejmując decyzję o odejściu na emeryturę to proces ustawodawczy. Tylko zmiana ustawy może zmienić nam warunki odejścia na emeryturę. Drogę jaką musi przejść projekt ustawy opisany jest w Rozdziale IV Konstytucji RP. Rozpoczyna się od inicjatywy ustawodawczej, kontrolę formalną, spełnianie warunku art. 37 ust. 2 Regulaminu Sejmu a następnie I, II i III czytanie a między nimi głosowanie, analizę tekstu ustawy i przedstawienie rekomendacji przez senackie komisję, głosowanie Senatu podczas posiedzenia plenarnego, ewentualny zwrot tekstu ustawy do komisji sejmowych w celu analizy poprawek senackich, kolejne głosowanie a następnie przekazanie ustawy Prezydentowi, który dla pewności podpisanego aktu składa ją do Trybunału Konstytucyjnego w celu sprawdzenia jej zgodności z Konstytucją.
Gdyby zmiany „Naszej” Ustawy faktycznie szły w złym kierunku będziemy mieli wystarczająco dużo czasu, aby odejść ze służby.
Tu znów znamy przypadki „ekspresowego” przeprowadzenia takich działań w trybie nadzwyczajnym np. ustawa delegalizująca dopalacze. Należy jednak pamiętać, iż art. 123 Konstytucji jednoznacznie wskazuje jakie ustawy nie mogą być przeprowadzone przez Radę Ministrów jako tzw. „Pilny projekt ustawy” a Ustawę o Policji , można za taką uznać.
Jedyne akty prawne mające wpływ na wysokość emerytury, które są w randze rozporządzeń to rozporządzenia dot. chorób pozostających w związku ze służbą, oraz dodatkowych procentów z tytułu służby w warunkach nadzwyczajnych /personel latający, nurkowie i 0,5% rocznie za sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu/ ,tu żadnych zapewnień nie otrzymamy i zmiany w tych przepisach mogą dokonać się szybko. Dowodem tego może być zmiana w rozporządzeniu o równoważniku za umundurowanie. Tu pan były Minister Miller pobił rekord świata, ponieważ bez konsultacji z kimkolwiek wprowadził nadzwyczajny krótki okres vacatio legis, mianowicie Rozporządzenie z dnia 31marca 2011 roku z obowiązywało dnia 01 kwietnia 2011. Mamy jednak nadzieję że takie posunięcia Ministrów to już historia.
Szanowne Koleżanki i Koledzy mam nadzieję, że Zespół Związkowo – Rządowy rozpocznie niebawem swoje działania i znajdziemy wspólne dobre rozwiązania dla wszystkich.
Obserwujmy więc działania tego Zespołu, oraz polską scenę polityczną i wystrzegajmy się nerwowych ruchów, wszak pośpiech jest złym doradcom!
Prezydium Zarządu Wojewódzkiego
NSZZ Policjantów w Opolu.