Miasteczko mundurowe – dzień II

Dzisiaj zgodnie z harmonogramem wartę w miasteczku mundurowym pełnili od północy do 12-tej w południe nasi koledzy z zarządów wojewódzkich NSZZ Policjantów woj. mazowieckiego i woj. warmińsko-mazurskiego, a przewodniczącym Zgromadzenia był Andrzej Zacharczuk. Od południa do północy wartę pełnią koledzy z ZW woj. świętokrzyskiego i opolskiego z przewodniczącym zgromadzenia Andrzejem Ścibiszem.

 

Życie w miasteczku mundurowym toczy się przy dużym zainteresowaniu prasy, radia, telewizji i polityków, co jednak nie zawsze przekłada się na liczbę materiałów emitowanych w mainstreamowych mediach. Obecne w pierwszym dniu funkcjonowania miasteczka mundurowego były niemal wszystkie liczące się media. Przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego udzielili wielu wywiadów, co w końcu nie dziwi, gdyż dla dziennikarzy jest to temat ze wszech miar interesujący.

Wiadomości o miasteczku znalazły się w serwisie PAP oraz IAR, z których czerpią inne media. Odnotujmy, że swoje materiały nakręciły także TVP1, TV Republika, TVP INFO i TVN24.

Nie można więc powiedzieć, że protest służb mundurowych pozostaje niezauważony. Wierzymy w odpowiedni oddźwięk planowanej na 8 października pikiety przed Sejmem RP, bo w tym samym dniu rozpoczyna się 102, ostatnie planowane w tej kadencji posiedzenie tegoż Sejmu.

Dlatego apelujemy o liczny udział w pikiecie.

Powód manifestacji to niespełnione obietnice rządu, a konkretnie Donalda Tuska, który w swoim drugim expose w listopadzie 2011 roku zobowiązał się do podwyżek dla służb mundurowych w wysokości 300 zł jeszcze za tej kadencji Sejmu. Dziś wiadomo, że były to puste słowa.

Mundurowi są zaniepokojeni uchwalonym w zeszłym tygodniu budżetem na przyszły rok. Według nich nie uwzględnia on wydatków związanych z napływem do kraju uchodźców. Przy planowanym przyjęciu 7 tys. imigrantów powinny nie tylko wzrosnąć płace funkcjonariuszy, ale też budżety służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa jak Policja. – Brak niezwłocznej realizacji żądania zwiększenia budżetu służb będzie miał bezpośredni negatywny wpływ na stan bezpieczeństwa wewnętrznego w naszym kraju – przestrzega zarząd NSZZP.

Związkowcy postulują też uchwalenie ustawy modernizacyjnej, która zapewniłaby regularną waloryzację płac funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych w latach 2016-2019. – To żadne fanaberie. Nie żądamy niczego nadzwyczajnego, tylko uczciwych wypłat. Każdy chce jakoś żyć. Zarabiamy marne grosze. Na samej inflacji straciliśmy w ostatnich latach około 470 złotych – tłumaczy Józef Rachtan, przewodniczący Związku Zawodowego Strażaków „Florian” w Małopolsce.

Protestujący domagają się włączenia funkcjonariuszy Służby Celnej do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego, na co wskazuje korzystny dla nich wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 marca 2015 roku sygn. akt K39/13. Chcą również przywrócenia pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego przez 90 dni choroby, którego zostali pozbawieni w czerwcu 2014 roku. Dziś funkcjonariusze na zwolnieniach otrzymują 80 proc. pensji – tyle co inni pracownicy. W związku ze zmianą regulacji w ciągu roku liczba przebywających na chorobowym spadła średnio o 30 proc.

Miasteczko mundurowe będzie „rosnąć” do środy wieczorem. W czwartek w godzinach 11-13:00 planowana jest pikieta, w której może wziąć udział nawet kilkanaście tysięcy osób.

źródło: ZG

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT