MSW o modernizacji komend na posiedzeniu KAISW w Sejmie.

Wiceminister Deskur na posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych zapowiedział, że MSW przeznaczy na modernizację komend i komisariatów około 1 – 2 mld zł. w okresie najbliższych 3 – 5 lat.

 

12 lipca 2012′ odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Przedmiotem posiedzenia komisji było m.in. rozpatrzenie przedstawionej przez Ministra Spraw Wewnętrznych „Informacji o realizacji w 2011 roku Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2011” (druk nr 390) oraz rozpatrzenie Informacji dla Sejmu i Senatu o działalności Policji, określonej w art. 19 ust. 1-21 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687, z późn. zm.), w tym także informacje i dane, o których mowa w art. 20 ust. 3 tej ustawy – za 2011 rok (druk nr 474)

Informacje przedstawił wiceminister Spraw Wewnętrznych Roman Deskur. Minister zapowiedział, że resort spraw wewnętrznych planuje przeznaczyć 1-2 mld zł na remonty komisariatów policji i komend, głównie powiatowych, w okresie od 3 do 5 lat.

„MSW przygotowuje listę komend i komisariatów policji, które wymagają remontów. Jesteśmy w trakcie przygotowywania szacunków, ile by to kosztowało. Jest to budżet pomiędzy 1 a 2 mld złotych” – powiedział Deskur. Planujemy, że w czasie od 3 do 5 lat będziemy w stanie wyremontować albo stworzyć nowe obiekty, tak aby każdy z nich wyglądał podobnie i żeby wyposażenie każdego komisariaty i komendy było podobne” – dodał wiceszef MSW.

Minister Deskur podsumował także program modernizacji służb mundurowych podległych MSW. Trzyletni program pierwotnie miał zakończyć się w 2009 r., ale z powodu kryzysu został przesunięty na kolejne lata. „Należy pozytywnie ocenić efekty realizacji tej ustawy. Służby otrzymały dodatkowo ponad 6,3 mld zł. To pozwoliło m.in. na wymianę i modernizację sprzętu, zakup uzbrojenia, pojazdów, remonty obiektów i budowę nowych. Nastąpiła zmiana jakościowa i wizerunkowa służb objętych tym programem” – powiedział Deskur.Najwięcej pieniędzy przeznaczono na ten cel w 2008 r. – 2,5 mld zł, 2009 – 2 mld, 2007 – 1,2 mld, w 2010 – 500 mln. W 2011 r. na ten cel przeznaczono 102 mln zł. Z tej kwoty policja dostała 69 mln zł, Straż Graniczna i PSP – po 12 mln zł, BOR – 7 mln zł.

Wiceprzewodniczący Komisji Jarosław Zieliński (PiS) podkreślił, że różnica między planowaną wysokością wydatków na cały program modernizacji a rzeczywistym wykonaniem wynosi 527 mln zł. „Przy rozciągnięciu programu z trzech do pięciu lat, tyle realnie pieniędzy było mniej”

„Teraz są dalsze potrzeby kontynuacji programu modernizacyjnego. Do tego powinniśmy na poważnie wrócić. Trzeba wciąż dodatkowych środków na te działania, zakupy i szeroko pojętą modernizację służb mundurowych” – mówił poseł PiS.

Zdanie posła Zielińskiego w dyskusji podzielili poseł Krystyna Łybacka (SLD) i Edward Siarka (SP). „Przypomnę, że komisja dwukrotnie postulowała kontynuację tego programu” – powiedziała Łybacka. „Dołączę również do grona tych osób, które podkreślają konieczność kontynuacji modernizacji naszych służb. Jest to rzecz konieczna” – dodał poseł Siarka.

Odpowiadając na pytania posłów Deskur poinformował, że MSW szuka dodatkowych środków na ten cel. „W tym roku zaczęliśmy szukać dodatkowych pieniędzy w budżecie MSW. Takich wolnych pieniędzy nie ma. Jestem przekonany, że minister finansów też nie będzie w stanie znaleźć odpowiednich, dodatkowych środków. Jeśli budżet dla MSW w roku 2013 będzie porównywalny z budżetem na rok 2012, to już dzisiaj mogę potwierdzić, że bardzo byłoby trudno mówić o kolejnym programie modernizacyjnym” – stwierdził minister Deskur.

Wiceszef MSW przypomniał, że 1 lipca uposażenie każdego policjanta zwiększyło się o 300 zł brutto. „Tak naprawdę można powiedzieć, że te dodatkowe 300 zł od 1 lipca jest jak gdyby taką małą ustawą modernizacyjną” – powiedział Deskur.

źródło: ZG

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT