Należności za podróże służbowe

Zasady przyznawania policjantom należności z tytułu krajowych podróży służbowych określa Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 października 2002 r. Biuro Finansów KGP wyjaśnia, jak rozliczać należności za podróż służbową, jeśli podczas jej trwania policjant przejeżdża przez miejscowość, w której na co dzień pełni służbę.

 

Zgodniez § 2 ust. 4 tego Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 października 2002 r. w sprawie wysokości, warunków i trybu przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia, czas krajowej podróży służbowej obejmuje czas pomiędzy wyjazdem ze stałego miejsca pełnienia służby i powrotem do tego miejsca. Prawo do diet z tytułu podróży służbowej oraz ich wysokość (ilość) jest uzależniona od czasu pobytu w podróży służbowej.

Jeżeli policjant realizuje czynności służbowe poza stałym miejscem pełnienia służby, a w trakcie realizacji tych czynności przejeżdża tylko przez miejscowość, w której pełni służbę, przejazd taki nie może mieć wpływu ani na łączny czas podróży służbowej, ani na ewentualne przerwanie jej. W takiej sytuacji nie można mówić bowiem o powrocie do stałego miejsca pełnienia służby, gdyż nadal trwa przejazd odbywany w ramach podróży służbowej.

W takim przypadku nie będzie miał zastosowania również przepis § 4 ust. 3 pkt 1 cytowanego wcześniej rozporządzenia, który wyklucza prawo do diety za czas pobytu w stałym miejscu pełnienia służby.Przejazd przez miejscowość stałego miejsca pełnienia służby nie jest pobytem w tej miejscowości w rozumieniu cyt. przepisów. Czas podróży służbowej obejmuje bowiem czas przejazdów w obie strony oraz pobytu w miejscowości stanowiącej cel wyjazdu służbowego. Zatem czas przejazdu przez miejscowość stałego miejsca pełnienia służby w związku z rozpoczynaniem i zakończeniem podróży służbowej nie podlega odliczeniu od łącznego czasu podróży służbowej. Tak samo więc należałoby traktować czas przejazdu przez miejscowość stałego miejsca pełnienia służby w trakcie podróży służbowej.

Nie sposób więc przyjąć, że z chwilą wjazdu na teren miejscowości stałego miejsca pełnienia służby następuje automatycznie zakończenie niejako pierwszej części podróży służbowej, a po ponownym przekroczeniu granic tej miejscowości rozpoczęcie kolejnej podróży służbowej, co w efekcie oznaczałoby, że policjant odbył w danym dniu dwie krótkotrwałe podróże służbowe w wymiarze poniżej 8 godzin każda, pozbawiające go prawa do diety z tego tytułu w myśl § 4 ust. 2 pkt 1 lit. a. wyżej wymienionego rozporządzenia.

źródło:isp.policja.pl

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT