Antoni Duda dla Gazety Wyborczej: Nie było mowy o tym, że emerytura będzie wyliczana z 10 lat służby. Nie ma naszej zgody na taki zapis. Uważamy, że jest to niezgodne z konstytucją!
Podczas spotkania z prezydentem wyraziliśmy nasze zdanie, że ustawa emerytalna wydłużająca wiek emerytalny mundurowych, której zapisy negocjowaliśmy z rządem, różni się od zapisów ustawy przyjętej przez parlament. Nie było wcześniej mowy, że emerytura będzie wyliczana z 10 lat służby. Nie ma więc naszej zgody na taki zapis. Uważamy, że jest to niezgodne z konstytucją. Nie ma zgody na likwidację specjalnych uprawnień emerytalnych dla służb specjalnych: lotników, płetwonurków, antyterrorystów. Domagamy się też zmiany przepisu, który daje możliwość zwolnienia mundurowego po 30 latach służby. W tej ostatniej sprawie ustaliliśmy, że będzie powołany specjalny zespół pod przewodnictwem generała Stanisława Kozieja, którego zadaniem będzie wypracowanie stanowiska, co zrobić z tym dyskryminującym mundurowych zapisem. Zespół zbierze się zaraz po zakończeniu Euro 2012.
Związkowcy służb mundurowych spotkali się z prezydentem Komorowskim, by przedstawić swoje zastrzeżenia wobec uchwalonej przez Sejm w maju ustawy reformującej ich system emerytalny.
Uchwalone przepisy zmierzają do wydłużenia lat pracy żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy policji i innych służb mundurowych. Obecnie, by przejść na emeryturę, mundurowi muszą – niezależnie od wieku – przepracować 15 lat. Nowela zakłada, że żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 formacji, w tym policji, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, nabędą te uprawnienia po 55. roku życia i 25 latach służby.
Zastrzeżenia strony związkowej budzi m.in. szybki tryb pracy nad ustawą oraz kwestie związane z konsultacjami ws. tych przepisów. – Inny projekt był konsultowany, a inny został ostatecznie skierowany do Sejmu i Senatu – mówił przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda. Jak wyjaśnił, chodzi o zapis, według którego wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 kolejnych lat służby, a nie z trzech lat. – Będziemy się poważnie zastanawiać, czy ustawy nie skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Takiej decyzji jeszcze nie ma, ale poważnie się nad tym zastanawiamy – powiedział Duda.
Prezydent pytany w radiowej Trójce, czy podpisze ustawę, powiedział, że ma jeszcze kilka dni na decyzję. – Najpierw wysłucham opinii osób najbardziej zainteresowanych, ale mam swoją generalną opinię już dzisiaj – powiedział Komorowski.
Czytaj więcej..
http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,11869635,Nie_chcemy_takiej_reformy.html