O aktualnej sytuacji kadrowej.

W całej Polsce brakuje już prawie 7 tysięcy policjantów. Na Opolszczyźnie są 202 wakaty. Powód? Uciekają na emeryturę przed zapowiadanymi zmianami w mundurówkach.

Dziś w całej Polsce w policji jest prawie siedem tysięcy wakatów. Na Opolszczyźnie 202. Natomiast do końca roku ma ich być 222. Dla porównania 31 grudnia 2010 roku w opolskiej policji było 127 wakatów.

– Ludzie odchodzą, bo rzeczywiście boją się zmian – przyznaje nadinspektor Bogdan Klimek, komendant wojewódzki policji w Opolu. – Ale mimo wszystko nie widzę żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Zresztą potwierdzają to statystyki. Mieszkamy w jednym z najbezpieczniejszych miejsc w kraju.

Dziś porządku pilnuje u nas 2238 policjantów. Według komendanta, jak na tak małe województwo, to sporo. Poza tym na bieżąco do służby przyjmowani są nowi funkcjonariusze. W tym roku do opolskiej policji przyjęto 75 osób (52 w maju i 23 w lipcu).

– W listopadzie chcemy przyjąć kolejnych 40, a w grudniu 30 – mówi nadkomisarz Maciej Milewski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Ale zanim “żółtodzioby” staną się “prawdziwymi” glinami musi minąć trochę czasu. Nowo przyjęty funkcjonariusz najpierw trafia na sześć miesięcy do szkoły policyjnej.

Potem musi przejść obowiązkowe przeszkolenie w oddziałach prewencji. To zajmuje kolejne dwa miesiące. Dopiero wówczas rozpoczyna służbę w macierzystej jednostce, na początek w prewencji lub drogówce.

źródło – NTO

KOMENTARZ !!!!!!

Oczywiście dajemy radę i bezpieczeństwo na opolszczyźnie nie jest zagrożone, jednak trzeba wspomnieć jakim kosztem się to odbywa.

Często nasi koledzy policjanci są przemęczeni i pracują ponad wszelkie normy. Zdarzają się przypadki niezachowania wymaganego przepisami czasu odpoczynku, również często liczba tzw. „dyżurów domowych” przekracza wszelkie normy.

Koledzy z wydziałów dochodzeniowych są zarzucani dużą ilością dochodzeń, które coraz trudniej prowadzić z należytą starannością!

Przypominamy naszym przełożonym, żę każdy „materiał” ma swoje granice wytrzymałości, a tym bardziej człowiek przeciążony pracą.  Mamy tylko nadzieję, że taki stan rzeczy ulegnie w najbliższym czasie poprawie!

Trudno sobie nawet wyobrazić co może się stać, jeżeli przeciązeni pracą policjanci zaczną chorować i korzystać ze zwolnień lekarskich. Na pewno jednym ze sposobów zahamowania odejść ze służby jest danie wyraźnego sygnału ze strony Rządu, że pracujący obecnie funkcjonariusze odejdą ze służby na dotychczasowych zasadach /z zachowaniem wszystkich dotychczasowych przepisów „okołoemerytalnych”/, a w najbliższym czasie doczekamy się realnych podwyżek płac!!!!

                     autor:  Benedykt Nowak

 

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT