Polaków kusi praca w służbach mundurowych

Znalezione obrazy dla zapytania policjaW ostatnich latach liczba mundurowych występujących o emeryturę spadła ponad trzykrotnie. Do służby masowo zgłaszają się młodzi. Dlaczego? Bo w wojsku czy policji nie ma śmieciówek – wyjaśnia Józef Partyka w artykule zatytułowanym: „Polaków kusi praca w służbach mundurowych”, zamieszczonym w dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej.

 

Autorzy artykułu: Leszek Kostrzewski i Piotr Miączyński próbują przedstawić obraz służb mundurowych po reformie emerytalnej. Cytują i związkowców i rzecznika MSW. Z treści artykułu wynika m.in., że służba w mundurówce to stała i stabilna praca a młodzi funkcjonariusze są bardziej wiarygodnymi klientami dla banków niż pracownicy na umowach tymczasowych.

Autorzy cytują dane MSW, z których wynika, że w ubiegłym roku na emeryturę odeszło 1337 strażaków, o 799 mniej niż w roku 2013. Większe wrażenie robi jednak porównanie z rokiem 2009, kiedy na odejście z pracy zdecydowało się prawie 4 tys. strażaków! Podobnie jest w policji. W 2014 r. na emeryturę odeszło 2548 funkcjonariuszy. Tymczasem sześć lat temu ze służby zrezygnowały 8433 osoby. Straż Graniczna? Przez ostatnie lata rok w rok odchodziło ze służby około tysiąca osób. W ubiegłym roku – raptem 362 strażników. A żołnierze? W rekordowym 2011 r. na emeryturę odeszło 5138 osób, w ubiegłym roku – niemal czterokrotnie mniej (1350).

Również z danych MSW korzystają informując, iż obecnie w kraju mamy ok. 260 tys. mundurowych, z czego najwięcej policjantów (ok. 100 tys.) i żołnierzy (100 tys.).

Do pracy w policji czy wojsku zachęcają niezła pensja oraz cała pula dodatków. W wojsku średnia pensja kaprala wynosi ponad 3450 zł brutto, podporucznika 4,3 tys. zł brutto, a podpułkownika – 6,5 tys. zł brutto. Żołnierze mają też prawo do nagrody rocznej (dodatkowa pensja), dopłaty do wypoczynku dla dzieci czy tzw. mundurowego (czyli pieniędzy na służbowy uniform) – ok. 2,5 tys. zł rocznie.

Średnia płaca strażaka to ok. 4 tys. zł brutto, funkcjonariusza BOR – 4,6 tys. zł brutto.

W policji dzielnicowy dostaje średnio 3151 zł netto. To około 3,7 tys. zł brutto (policjanci i inni mundurowi nie płacą składek na ZUS, więc na rękę dostają nieco więcej). Policjanci też mają prawo do nagrody rocznej, mundurowego (1,8-3,2 tys. zł na rok), pieniędzy na remont mieszkania czy dopłat do wypoczynku.

ytowana w artykule Małgorzata Woźniak, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, przekonuje, że w zatrzymaniu doświadczonych policjantów czy żołnierzy pomóc też mają dodatkowe pieniądze za staż. Do niedawna dodatek za wysługę lat nie mógł przekroczyć 25 proc. wysokości uposażenia (po 30 latach służby). Teraz wzrósł do 35 proc. pensji (po 35 latach służby).

Młodych nie wystraszyła reforma emerytalna służb mundurowych. Objęła wszystkich nowo wstępujących do służby po 1 stycznia 2013 r. Do emerytury muszą pracować minimum 25 lat, czyli o dziesięć lat dłużej niż ich starsi koledzy.

Zanim rząd wprowadził reformę, niektórzy związkowcy i politycy opozycji wieszczyli, że nikt do służby nie będzie się zgłaszał. Co się stało? Józef Partyka, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Policjantów: – Rozmawiam z młodymi i mówią, że decyduje aspekt ekonomiczny. Mają do wyboru albo pracę w cywilu na śmieciówce, albo pracę w służbach mundurowych, gdzie na starcie dostają niemałą pensję i, co ważne, od razu podpisują umowę o pracę. Dzięki temu mają możliwość wzięcia w banku kredytu hipotecznego na mieszkanie.

źródło: ZG

 

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT