Policja bez kajdanek?!

KajdankiCzy policja, ABW, CBA i inne służby policyjne, a także służba więzienna stracą w czerwcu prawo do używania środków przymusu bezpośredniego?

 

Trybunał Konstytucyjny orzekł w maju ubiegłego roku, że użycie tzw. środków przymusu bezpośredniego, jako głęboko ingerujące w naszą wolność i nietykalność, nie może być uregulowane w rozporządzeniu, lecz jedynie w ustawie. Orzekał wtedy o rozporządzeniach dotyczących uprawnień policji i służb policyjnych, żandarmerii wojskowej, służby celnej, straży granicznej i łowieckiej. Trybunał dał rządowi i Sejmowi rok na poprawienie przepisów. Ten termin upływa 5 czerwca, więc od tego momentu nie będzie przepisów o środkach przymusu, bo rozporządzenia znikną.

Teoretycznie sprawa była prosta: można było wręcz mechanicznie przepisać rozporządzenia do ustaw poszczególnych służb. Rząd był ambitniejszy: od 2009 r. pracował nad ustawą kompleksowo regulującą użycie środków przymusu bezpośredniego. Ale przygotował coś, co skrytykowały nie tylko organizacje pozarządowe – głównie Fundacja Helsińska, ale i Rządowe Centrum Legislacji.

 

źródło: wyborcza.pl

 

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT