Policjanci czekają na poprawę warunków pracy

W ciągu ostatnich dwóch lat nieco się poprawiły warunki służby funkcjonariuszy policji, ale nadal wiele spraw wymaga natychmiastowej poprawy – stwierdziła prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, w wystąpieniu do ministra spraw wewnętrznych – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

 

Liczne skargi policjantów na warunki służby spowodowały, że w 2012 roku RPO przeprowadziła kontrole w 48 komendach na terenie całego kraju. Ze względu na stwierdzenie wielu usterek i nieprawidłowości powtórną wizytacje w 2014 r. przeprowadzono w 29 placówkach. Zdaniem rzecznika nastąpiła pewna poprawa, ale do ideału jest daleko.

– Nadal w wielu komendach przecieka dach i nie ma papieru do drukarek. Zdarza się, że przez nieszczelne okna do środka wpada deszcz – twierdzi Tomasz Krzemieński, wiceprzewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. – Policjanci często nie mają możliwości przygotowania się do służby – dodaje.

Potwierdzają to wyniki kontroli RPO. Okazuje się, że w jednostce Gdańsk-Oliwa dach nie był remontowany przez co najmniej 40 lat i w efekcie przecieka. W tym samym budynku nieszczelne okna są prowizorycznie izolowane kocami. Z kolei w komendzie w Żórawinie spadające z dachu dachówki są zagrożeniem zarówno dla funkcjonariuszy, jak i interesantów. Nie lepiej jest w Sochaczewie, gdzie po zalaniu budynku na ścianach nadal są widoczne ślady pleśni. Obiekt ten ze względu na planowaną budowę nowej komendy nie jest remontowany, więc ulega dalszej degradacji. Rzecznik jednak zwrócił uwagę, że nie wiadomo, kiedy to nastąpi, bowiem termin rozpoczęcia inwestycji został przesunięty kolejny raz, tym razem na 2016 r. A jego przeprowadzenie zależy od możliwości współfinansowania inwestycji przez pobliskie jednostki samorządu terytorialnego W czasie wizytacji zwrócono uwagę także na zbyt duże zagęszczenie osób pracujących w jednym pomieszczeniu.

Komendy nie mają także miejsca na przechowywanie archiwów, dowodów oraz odzyskanych rzeczy. Policjanci nie mają zarówno pomieszczeń socjalnych, jak i miejsc dostosowanych do oddania strzału kontrolowanego.

Z tego właśnie powodu związkowcy domagają się, żeby rząd jak najszybciej przygotował nowe zasady określające sposób finansowania działań, które doprowadzą do poprawy warunków pracy w służbach.

źródło: ZG

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT