Policjant uderzył zatrzymanego. Sąd umorzył postępowanie!

Grzegorz M. uderzył aresztanta, ale Sąd Rejonowy w Prudniku uznał, że miał do tego powody.

 

Prudnicki sąd umorzył postępowanie wobec 31-letniego policjanta Grzegorza M. Wyrok nie jest prawomocny, ale oskarżony wyszedł z sądu jako człowiek niewinny, nie kryjąc swojej radości. Jego koledzy, którzy przyszli na ogłoszenie wyroku, skwitowali je krótkimi oklaskami.

Grzegorz M. został oskarżony przez prudnicką prokuraturę o to, że 23 stycznia tego roku na terenie komendy przekroczył swoje uprawnienia i uderzył zatrzymanego Błażeja Ł. pięścią w twarz, a potem kopnął, powodując u niego złamanie szczęki, czyli poważne obrażenia ciała.

Tego dnia Grzegorz M. pełnił służbę na terenie miasta i został wezwany do kradzieży piwa w markecie. Jego patrol zatrzymał 29-letniego Błażeja S. i zabrał go na komendę. Sąd uznał, że początek interwencji przebiegał prawidłowo. Jednak w trakcie przewożenia i na terenie komendy zatrzymany Błażej S. zaczął regularnie lżyć policjanta, wyzywać go od psów, debilów, grozić, że dopadnie na ulicy jego, albo jego „starą” czy „bachora”.

Sędzia Sławomir Klimkowski nie uwierzył zeznaniom Błażeja S., że to policjant był napastliwy, a zatrzymany tylko się odszczekiwał. Sąd ustalił, że Błażej S. w pewnej chwili uderzył policjanta w twarz trzymanym przez siebie przedmiotem. I wtedy Grzegorz M. nie wytrzymał. Sam uderzył aresztanta pięścią w twarz, a potem kopnął.

– Jest mi wstyd, że dałem się sprowokować. Nie powinien – mówił w ostatnim słowie Grzegorz M.

– Sposób, w jaki zareagował oskarżony, jest nieakceptowalny, ale to była obrona konieczna, bo inne działania nie skutkowały – uzasadniał wyrok sędzia Klimkowski. – Oskarżony przekroczył granice obrony koniecznej, ale jest to uzasadnione stanem wzburzenia usprawiedliwionym warunkami.

Sąd w uzasadnieniu zasugerował także, że Grzegorz M. nie powinien być dyscyplinarnie usunięty ze służby przez swoich przełożonych, którzy czekają na prawomocny wyrok.

źródło: nto.pl

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT