Od dziś funkcjonariusz, wobec którego prowadzone jest postępowanie karne, na pewno nie będzie nas chronił na ulicach.
Zapewnia to zmiana przepisów, które wchodzą w życie z dniem 19 października. Chodzi o rozporządzenie w sprawie trybu zawieszania policjanta w czynnościach służbowych.
Po pierwsze dokument przyśpieszy i uprości procedurę zawieszania. – Zmiana zakłada pominięcie zbędnych elementów podawanych w decyzji o zawieszeniu: kodu stanowiska, grupy zaszeregowania oraz przyznanych dodatków do uposażenia oraz wysokości miesięcznej pensji – tłumaczą autorzy zmian.
Po drugie zniesiono obowiązek uchylania decyzji o zawieszeniu w czynnościach służbowych, gdy wobec policjanta został zastosowany środek zapobiegawczy – zawieszenie w służbie. W uzasadnieniu dokumentu wyjaśniono, że jest to konieczne, bowiem zawieszenia w czynnościach służbowych na podstawie ustawy o policji nie można utożsamiać z takim środkiem stosowanym na podstawie procedury karnej.
W sytuacji uchylenia lub zmiany przez prokuratora tego środka zapobiegawczego, nie ma żadnej możliwości ponownego jego zastosowania.
– Powodować to może dopuszczenie do służby policjanta, wobec którego prowadzone jest postępowanie karne i który ze względu na ciężar zarzutów nie powinien wykonywać zadań służbowych – tłumaczy resort.
Nowe przepisy mają sprawić, że takie sytuacje nie będą się zdarzać.
PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 września 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu zawieszania policjanta w czynnościach służbowych przez przełożonych (Dziennik Ustaw z 4 października 2011 Nr 210 poz. 1258).
źródło: Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
//