Informacja z posiedzenia Podzespołu problemowego ds. służb mundurowych Rady Dialogu Społecznego.
31 stycznia 2017 roku odbyło się posiedzenie Podzespołu problemowego ds. służb mundurowych Rady Dialogu Społecznego. W trakcie posiedzenia oprócz spraw porządkowych omówiono:
Postęp prac nad zmianą ustaw mundurowych w zakresie zmian zasad rozliczania zwolnień lekarskich (tzw. ustawa o L-4). Przedstawiciel MSWiA poinformował, że główne zmiany będą dotyczyły:
– rozliczania w 100% pierwszych 30 dni zwolnienia lekarskiego,
– środki z tytułu oszczędności na wynagrodzeniach z powodu zwolnienia lekarskiego, będą przekazywane bezpośrednio na fundusz nagród bez dodatkowego subkonta tj. do wspólnego podziału,
– w przypadku nie dostarczenia zwolnienia lekarskiego do pracodawcy w ustawowym terminie potrącana będzie kwota od wynagrodzenia w wysokości 25% „dniówki” za każdy dzień po 8 dniu od wystawienia zwolnienia,
– w celu doprecyzowania zasad określania zwolnienia lekarskiego jako zwolnienie w związku ze służbą, czy też bez związku ze służbą zaproponowana zostanie nowelizacja ustawy o komisjach lekarskich (z 24 XI 2014r.) gdzie „wpisany” zostanie cały nowy Rozdział V, który nada stosowne kompetencje komisjom lekarskim.
Zgodnie z informacją ze strony MSWiA projekt ustawy znajdzie się w najbliższych dniach na stronie BIP MSWiA a sama ustawa powinna zafunkcjonować „tak szybko jak tylko to możliwe”.
W związku z kolejną falą pytań dotyczących ewentualnych prac nad zmianami uprawnień emerytalnych strona MSWiA po raz kolejny przypomina i stwierdza, że nie pracuje nad takimi zmianami oraz nie dostała żadnego zlecenia w tym zakresie od innych instytucji.
W kwestii art. 15a i związanych z nim uprawnień do doliczania pracy cywilnej do podstawy emerytury przez funkcjonariuszy zatrudnionych po 1 stycznia 1999r, strona MSWiA poinformowała, że przewidywane koszty dla budżetu to ok. 12,3 mln zł w roku 2019, które wzrosną na przestrzeni 10 lat do kwoty ok. 62,5 mln zł w roku 2028.
Podzespół RDS ds. służb mundurowych przyjął również ramowy plan pracy na rok 2017 w którym ujęto m.in.:
– monitorowanie realizacji ustawy modernizacyjnej,
– przegląd zasad zatrudniania pracowników cywilnych w służbach podległych MSWiA,
– potrzeba zwiększenia ochrony prawnej funkcjonariuszy,
– monitorowanie prac i tworzenia Krajowej Administracji Skarbowej,
– doprowadzenie do 100% odpłatności za nadgodziny funkcjonariuszy,- monitorowanie prac nad tzw. ustawą L-4,
– rozwiązanie kwestii pozostawienia środków z ubezpieczeń materialnych na dochodach własnych jednostek organizacyjnych służb mundurowych,
– doprowadzenie do wdrożenia zmian art. 15 a ustawy emerytalnej,
– wypracowanie zasad rozliczania kosztów ubezpieczenia społecznego za funkcjonariuszy tracących uprawnienia emerytalne,
– analiza zasad bhp i ich realizacji w służbach,
– wypracowanie modelu finansowania służb na bazie stałego wskaźnika PKB,
– nadzór nad prawidłowym działaniem dialogu społecznego w poszczególnych służbach,
– wypracowanie zasad rozliczania czasu służby funkcjonariuszy za Święto Trzech Króli i inne święta wypadające w soboty,
– inne sprawy bieżące.