Przybędzie policjantów w wydziałach ruchu drogowego i kontroli trzeźwości

Przybędzie policjantów w wydziałach ruchu drogowegoZwiększenie liczby policjantów wydziałów ruchu drogowego w całym kraju oraz częstsze akcje „trzeźwy poranek” – takie m.in. decyzje zapadły podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości, które odbyło się w piątek w MSW.

 

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do rządu, w trwającym kilka godzin roboczym spotkaniu uczestniczył Bartłomiej Sienkiewicz, Marek Biernacki oraz wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz. Naradę zwołano w związku z wypadkiem w Kamieniu Pomorskim, gdzie w środę pijany kierowca wjechał w grupę ludzi na chodniku. Zginęło sześć osób: pięcioro dorosłych, w tym policjant z żoną, i jedno dziecko.

„Podczas spotkania zdecydowano między innymi, że policjanci ruchu drogowego będą prowadzić więcej niż dotychczas akcji +Trzeźwy poranek+. Będzie także więcej funkcjonariuszy w komórkach ruchu drogowego na terenie kraju” – potwierdził w rozmowie z PAP p.o. rzecznik prasowy MSW Paweł Majcher.

Przypomniał, że policjanci ruchu drogowego codziennie kontrolują trzeźwość kierowców w wielu polskich miastach. Np. w kolejnych dniach po popularnych imieninach, prowadzą akcję „trzeźwy poranek”. W jej wyniku za każdym razem zatrzymywani są nietrzeźwi kierowcy.

Z informacji PAP wynika, że minister sprawiedliwości przedstawił m.in. dane dotyczące liczby osób prawomocnie skazywanych za jazdę po pijanemu. Według danych MS spośród 62 412 osób prawomocnie skazanych w 2012 r. po raz pierwszy za jazdę w stanie nietrzeźwości 26 765 usłyszało kary pozbawienia wolności, ale kary te bez zawieszenia wymierzono 517 osobom. W roku 2011 prawomocnie za ten czyn skazano 69 171 osób, kary więzienia wymierzono 31 542, z czego bez zawieszenia 669. Z kolei w 2010 r. skazano 73 105 osób, na kary pozbawienia wolności skazano 36 302 osoby, z czego 842 bez zawieszenia.

Więcej kar bezwzględnego więzienia jest orzekanych wobec sprawców powtórnego przestępstwa jazdy po pijanemu – w przepisach karnych taki czyn opisany jest w oddzielnym artykule. Na przykład w 2012 r. takich skazań było 12 527, z czego kary więzienia orzeczono wobec 12 411 osób, w tym bez zawieszenia wobec 3 822. Łącznie, w 2012 r., za jazdę po pijanemu – po raz pierwszy lub powtórnie – prawomocnie skazano więc 74 939 osób, z czego 39 176 usłyszało wyroki pozbawienia wolności, w tym 4 339 bez zawieszenia. (PAP)

źródło: dziennik zachodni

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT