„Rz”: Byli funkcjonariusze BOR wytoczą rządowi proces

Wysokiej rangi funkcjonariusze BOR zamierzają bronić swojego honoru i wytoczą rządowi proces –

dowiedział się dziennik „Rzeczpospolita”. Powodem jest ustawa dezubekizacyjna,

na mocy której nagle stali się częścią represyjnego aparatu bezpieczeństwa.

Znalezione obrazy dla zapytania BOR

 

 

Jak argumentuje Izabela Kacprzak, sprawa toczy się nie tylko o honor, ale i o duże pieniądze.

Dziennikarka „Rzeczpospolitej” przypomina, że BOR wyłączono z wcześniejszych ustaw – zarówno pierwszej dezubekizacyjnej, autorstwa PO, która weszła w życie 2010 roku, jak i ustawy lustracyjnej z 2006 roku. Zmiana spojrzenia na Biuro Ochrony Rządu i jego rolę w czasach PRL nastąpiła dopiero w 2016 roku. Podczas prac nad ustawą autorstwa PiS zostało dopisane do projektu.

Szef MSWiA przekonywał, że ustawa dotyczy tylko esbeków. Z taką argumentacją nie zgadzają się jednak najbardziej zainteresowani, czyli sami funkcjonariusze BOR. „Zajmowaliśmy się ochroną najważniejszych osób w państwie, a postawiono nas w jednym szeregu z oprawcami, którzy prześladowali polski naród” – argumentuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” gen. Marian Janicki, szef BOR do 2013 roku.

Wcześniej Instytut Pamięci Narodowej uznał, że BOR nie był częścią SB, teraz ta kwalifikacja uległa zmianie. W ocenie rzecznika IPN, Andrzeja Arseniuka, z analizy dokumentacji archiwalnej wynika, że w okresie PRL Biuro Ochrony Rządu traktowano jako jednostkę realizującą zadania Służby Bezpieczeństwa.

Z tą opinią nie zgadza się były szef BOR, gen. Marian Janicki. „Przypisano nas do struktur MSW, bo byliśmy mundurówką i nie mogliśmy być niezależnym bytem. Co innego formalnie w czymś być, a co innego czynnie brać udział w represji” – przekonuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” gen. Janicki.

Byli szefowie Biura Ochrony Rządu, których dotknie nowa ustawa dezubekizacyjna zamierzają walczyć o honor. „Wytoczymy proces państwu i udowodnimy, że nas skrzywdzono bez jakichkolwiek dowodów i racji” – mówi gen. Janicki.

Przypomnijmy, że ustawa dezubekizacyjna obniża emerytury i renty „za służbę na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Od 1 października 2017 r. maksymalna emerytura dla tych osób nie będzie mogła być wyższa niż średnie świadczenie w ZUS (emerytura – ok. 2 tys. zł, renta – ok. 1,5 tys. zł, renta rodzinna – ok. 1,7 tys. zł).

Z szacunków MSWiA wynika, że obniżonych zostanie ponad 18 tys. emerytur policyjnych, ponad 4 tys. policyjnych rent inwalidzkich i ponad 9 tys. rent rodzinnych.

http://fakty.interia.pl/prasa/news-rz-bor-musi-chronic-siebie,nId,2339996

Zarządy WIS NSZZP

Zarząd Wojewódzki NSZZP w Opolu

ul. Korfantego 2
45-077 Opole

Artur Kuś
przewodniczący
tel. 505 059 498

> INFORMACJE
> RZECZNIK ZW
> ZWIĄZKI
> FPPiS

> STRUKTURA ZW
> PRZYSTĄPIENIE DO
> STATUT NSZZP
> GALERIA

> POLITYKA COOKIES
> PLIKI DO POBRANIA
> FORUM POLICYJNE
> KONTAKT